9.6 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Zencefilin On Faydası

Gt_0C3EZencefil, sağlık alanında kullanılan baharatlardan bir tanesidir. Adet sancılarından kanser hastalığına kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefilin faydaları, bilim adamlarınca da kanıtlanmıştır. Zencefil, zerdeçal ile benzer etkilere sahiptir. Nemli ve sulak iklimlerde yetişir.

Her şeyden önce bağışıklık sistemini güçlendirdiği için mutfaklardan eksik edilmemesi gereken bir baharattır. Zencefil, kökleri kurutularak baharat şeklinde kullanılır. Ayrıca, kökleri kaynatılarak çay olarak da kullanılabilir.

İster çay olarak kullanılsın, ister baharat olarak; biz bu yazımızda zencefilin en önemli on faydasından bahsetmek istiyoruz.

1- Adet Sancısı; Zencefil çayı, Çin Tıp alanında adet döneminde oluşan kramplar ile sancılar için kullanılmaktadır.

2- Grip ve Soğukalgınlığı; Besin zehirlenmesi ve mide bulantısında çoğu kişi zencefilin faydalarından yararlanıyor. Ayrıca, zencefil grip ve soğukalgınlığı durumlarında etkili bir besin maddesidir.

3- Taşıt Tutma; Zencefil, taşıt tutması sonucu oluşan mide bulantılarına çok faydalı.

4- Kolon Kanseri Tedavisi; Minnesota Üniversitesi’ndeki uzmanların yaptığı araştırmaya göre zencefil, kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatıyor.

5- Ateş Basması; Zencefili çay şeklinde tüketmek ateş basması durumlarına iyi geliyor.

6- Migren; Zencefil, kan damarlarında ağrıya neden olan etmenleri engellediği için, migren ağrılarına oldukça faydalı.

7- Ağrı Kesici ve Anti-İnflamatuar Özelliği; Zencefil doğal ağrı kesiciler ve anti-inflamatuar özellik taşıyan besin maddeleri arasında yer alıyor.

8- Sabah Bulantısı; Araştırmalara göre zencefil, en az B6 vitamini kadar sabah bulantılarına etkili oluyor.

9- Diyabetik Nefropatinin Önlenmesi; Diyabetli fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre zencefil, böbrek hasarını azaltıyor.

10- .Rahim Kanseri Tedavisi; Zencefil rahim kanserine karşı güçlü bir silah olabilir. Michigan Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre; zencefil tozu kanserli hücrelere verildiğinde bu hücrelerin ölmesini sağlıyor.

Zencefilin Kullanımı ve Saklanması

Uzmanlar, zencefili toz olarak kullanmaktan ziyade taze yumru olarak satın alınarak kullanılmasını öneriyorlar. Hazırlanan bitki çaylarına da bu taze yumrulardan dilimleyerek eklemek en sağlıklısı. Ayrıca, dilimlenmiş zencefil köklerinin yemeklere, kurabiye ve pastalara katılması durumunda ise hoş bir aroma tadı elde edilir.

Zencefilin taze olarak tüketilmesi, sağlık açısından en ideali ama artan kısmı da atmak olmaz. Zencefilin sıcak ev ortamında saklanması küflenmesine neden olabilir. Küflenmeyi önlemek için, artan zencefil, rendelenerek derin dondurucuda saklanabilir.

Birçok bitki tüketim miktarına da bağlı olarak bazı hastalık tedavilerini olumsuz etkileyebilmektedir ama zencefilin herhangi bir besin veya ilaçla bir etkileşimi yoktur.

 

 

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER