7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Zayıflatan Baharatlar

zayiflatan-baharatlarBaharatların sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri herkesçe bilinen bir gerçek. Bu nedenle baharatların hiç değilse şifa niyetine kullanılması uzmanlarca dile getiriliyor. Kimi kanserden koruyucu özelliği ile, kimi kolesterol düşürücü, kimi de kalp damar sağlığına katkılarıyla bilinir ve hayatımızda yer alırlar. Yemeklerimize kattıkları lezzetleri de hesaplarsak, baharatlar mutfağımızın vazgeçilmezleri arasındadırlar.

Sağlık demişken, baharatların bir başka özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Metabolizmayı ayakta tutmak ve kilo kontrolü, sağlıklı yaşamın gereklerinden biri. Mutfağımızda bazı baharatlar var ki, kilo verdirici, zayıflatıcı özelliğe sahip. Bunları bilmek ve yerinde kullanmak, kilo sorunu yaşayanlar için çok önemli olacaktır. İşte yazımızda bu kilo verdirici özelliğe sahip baharatlardan bahsedeceğiz.

– Tarçın; Obezite ve fazla kilo üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kan dolaşımını artırır. Karın yağlarıyla mücadelede en etkili baharatlardandır. İnsülin direncini düzenleyerek, kolesterolü düşürür.

– Zerdeçal; Antioksidan özelliğe sahip en önemli baharatlardandır. Metabolizma fonksiyonlarını düzenleyerek vücutta yağ yakımını hızlandırır. Sindirime yardımcı olur.

– Zencefil; Termojenik özelliği sayesinde vücut ısısını yükselterek, kilo vermeyi kolaylaştırır. Kolesterol emilimini engeller ve şişkinliği azaltır. Çok iyi bir idrar söktürücüdür. Sindirime yardımcı olur.

– Kakule; Metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı bir sindirim sağlar. Antispazmodik özelliğiyle iyi bir temojeniktir.

– Kimyon; kan akışını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmanın fonksiyonlarını artırır. Sindirime yardımcı olur.

– Maydanoz; Karaciğer ve böbrekleri temizler. İyi bir idrar söktücüdür. Kilo kaybına destek verir ve sindirime yardımcı olur.

– Rezene; İştahınızı bastırır, açlık hissini azaltır ve idrar söktürücüdür. Vücuttaki toksinlerin sıvı yolla atılmasını sağlar. Bu lezzetli bitki aynı zamanda çok iyi bir sindirime yardımcı ve etkili bir metabolizma uyarıcıdır. Bu sayede doğal olarak kilo kaybı teşvik eden, son derece etkili bir bitkidir.

– Nane; Sindirim sisteminin işleyişini uyarır ve doğal açlık bastırıcı olarak görev yapar. İştahınızı azaltır ve tokluk hissi yaratır.

– Kırmızıbiber; Konu kilo kaybıysa, kırmızıbiber baharatların kraliçesidir. Metabolizmayı %25 hızlandırdığı araştırmalarla ispatlanmıştır.

– Karabiber; Sihirli biber de denebilir. Karabiberin vücuda 20 dakikalık yürüyüş etkisi yarattığı araştırmalarla belli olmuştur. Yağ yakımını hızlandırır.

– Hardal Tohumu; Yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmayı tetikler. Kilo kaybetmede büyük yardımcınızdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER