10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Yurdum İnsanından Tüketici Manzaraları

FB982D5GIH8NCRG.LARGETüketici haklarını korumak amacıyla kurulan, Tüketici Hakları Hakem Heyetlerine en çok gelen konuların başını beyaz eşya ile ilgili yapılan şikayet başvuruları çekiyor. Tüketiciler beyaz eşya ile ilgili yaptıkları şikayetlerinde ne kadar haklı çıkıyorlar bilemeyiz ama, beyaz eşya üreticilerinin vatandaşla başının dertte olduğu kesin. Beyaz eşya üreticilerinin başı vatandaşla nasıl derde girmesin ki? Hatta beyaz eşya üreten firmalar arasında işi en zor olanların bizim ülkemizdekiler olduğunu söyleyebiliriz.

Okumaya doğuştan tövbeli yurdum insanı, beyaz eşya aldığında, kendisine verilen kullanım kılavuzunu çöpe atarak, beyaz eşyanın kullanımıyla ilgili harikalar yaratabiliyor. Hatta o kadar ki, geniş hayal gücünü kullanarak, beyaz eşyaları üretim amacı dışında, çok daha farklı amaçlarda bile kullanabiliyorlar. Yurdum insanının beyaz eşya kullanmaktaki bu yaratıcı özelliğinin filmlere bile konu olmuşluğu vardır. Tıpkı, Kemal Sunal’ın mikserde tarhana kaynatması gibi.

Tabi bu yaratıcı kullanım alanları, çoğu zaman beyaz eşyalarda onarılmayacak hasarlara sebep olabiliyor. Bunun sonucu olarak da üretici firmaların sık sık tüketicilerle başı derde giriyor.

İşte yurdum insanından hayal gücünü bile zorlayan yaratıcı beyaz eşya kullanım alanları…

– Diyarbakir’da fritöz alan bir müsteri, ürünün ilk kullanimda eridigini görünce Arçelik bayiinin yolunu tutmus. Büyük bir hirs ile içeri giren müsteri, elindeki erimis fritözü göstererek kendisine arizali mal satildigini söylemis. Fritözü gören satis görevlisi nasil kullandigini sorunca adam anlatmis; “Ocagi yaktim, fritözü üzerine koydum. Içine yag koydum. Ama yanmaya, erimeye basladi.” Satis görevlileri müsteriyi kusur kendisinde oldugu için ürünü degistiremeyeceklerine ikna etmekte oldukça zorlanmis.

– Erzincan’da asiri sicaklardan bunalan bir ev hanimi raflarini çikardigi buzdolabinin içine minder koyarak oturmus. Kapisi açik kalan buzdolabinin kompresörü bozulunca “Iyi sogutmuyor” diyerek üründen sikâyetçi olmus.

– Bulasik makinesi her ise yarar Servis elemanlari Türkiye’nin dört bir yanindan gelen “Bulasik makinem tabaklari, bardaklari çiziyor yada su bosaltmiyor” sikâyetlerini incelemek için gittikleri evlerde müsterilerin ispanak,lahana gibi yikanmasi zor sebzeleri bulasik makinesinde yikadiklarini, hatta salça yapmak için domatesleri bulasik makinesinde yumusatanlar oldugunu görünce soke olmuslar. Sebzelerdeki kumun, su çikis borularini tikadigi ya da makinenin içinde kalarak bulasiklari çizdigi, bunun da arizaya yol açtigi ortaya çikmis.

– Elazig’in Maden ilçesinde magarada oturan bir vatandas, asiri sicaklardan bunalarak klima almis. Magarada elektrik bulunmamasi nedeniyle disardan kaçak elektrik çekmis. Yetersiz olan elektrik klimanin performansini bozunca tüketici, klimanin randimani düsük diye sikâyette bulunmus.

– Güneydogu Anadolu Bölgesi’ndeki tüketici toplantisinda bir kisi, buzdolaplarinin sebzeliklerinin daha büyük olmasi gerektigini söylemis. Bu talebinin nedeni soruldugunda, “Yaz aylari çok sicak geçiyor. Ayakkabilarimizi içine koyup sogutuyoruz. Sebzelikler büyük olursa daha çok ayakkabi sogutabiliriz” yanitini vermis.

– Istanbul’daki bir müsteri de kettle’inin (su kaynatici) eridigi sikâyeti ile servise basvurmus. Kettle’in elektrik ile çalistigini bilmeyen müsterinin ocagin üzerine su isiticisini koyarak suyu isitmaya çalistigi anlasilmis. Ocaktaki atesin erittigi kettle’in yenisi ile degistirilmesinde müsteri çok israrci olmus. Istanbul’daki baska bir müsteri de elektrikli karistiriciyi tencerenin içinden çikarmadan yemek pisirmis. Alet eriyince de sikayetçi olmus.

– Diyarbakir’da ise buzdolabinin içini aydinlatan isigi yetersiz bulan bir vatandas, içine birkaç mum yerlestirerek kendince sorunu çözmüs. Ancak mum buzdolabinin tavan kismini yakinca üründen sikâyetçi olmayi ihmal etmemis

– Mersin’de firinin içinde elbisesinin yandigini söyleyen bir müsteri teknik servisi çagirmis. Elbisenin yanarak firinin içine yapismasindan mustarip tüketiciye, firininda sadece yemek pisirmesi önerilmis. Firinin içinde çamasir kurutma vakalarina siklikla rastlayan servis elemanlari ayrica çok sayida beyaz esya sahibinin firinlarinin içini mutfak dolabi olarak da kullandigina tanik olmus. Içinde unutulan seker, elbezi, mutfak önlügü gibi malzemelerin yanmasi sonucu firinlarin kullanilamaz hale geldigi belirlenmis.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER