11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Görülür? Belirtileri Nelerdir?

vajina_estetigiEn korkulan kadın kanserlerinden bir tanesi de yumurtalık (over) kanseridir. Çünkü yumurtalık (over) kanseri, çok fazla belirti vermemesi sebebiyle erken teşhis şansı çok azdır. genellikle, Ya genel kontrollerde ya da başka bir rahatsızlık sebebiyle yapılan muayenelerde ortaya çıktığından kanser çok fazla ilerlemiş aşamalara gelmiş olabilmektedir. Bu nedenle, Türkiye’de kadın kanserleri içinde ölüm sebebi olarak, meme kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Yumurtalık kanseri bir çok sebebe dayalı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak, bu hastalık için bilimsel olarak belirlenmiş risk grubu kadınlar vardır. Onları şu şekilde sıralamak mümkün;

– Genetik faktörler; Aile geçmişinde yumurtalık kanseri görülen kadınlar yumurtalık kanseri risk grubunda sayılırlar. Bu nedenle, aile geçmişi açısından yumurtalık kanseri risk grubuna giren kadınların düzenli olarak kontrol yaptırmaları uzmanlarca önerilir.

– 50 Yaş üstü kadınlar; 50 yaşını aşmış kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskleri diğer kadınlara oranla daha fazla olsa da, günümüzde daha genç yaşlardaki kadınlarda da görülebilmektedir.

– Erken adet görmeye başlayıp 51 yaşından sonra menopoza giren kadınlar.

– Hiç doğum yapmamış kadınlarla az doğum yapmış kadınlar.

– Kısır olanlar ile uzun süre kısırlık tedavisi gören kadınlar.

Ölüm oranı oldukça yüksek olan yumurtalık kanserinin belli başlı bir belirtisi yoktur. Over kanseri belirtilerinin ortaya çıkması için, tümörün yeterli büyüklüğe ulaşması gerekiyor. Ancak uzmanlar, sindirim şikayetine yakın belirtiler verdiğini söylüyorlar. Tümör büyüdükçe belirtileri ortaya çıkıyor. Bu belirtiler ise, karın ağrıları, sık sık idrara çıkma isteği, karın bölgesinde şişlik, hazımsızlık ve sindirim sistemini alakadar eden bir takım problemlerdir. İleri ki evrelerinde ise over kanseri, vajinal kanama, karında asit birikimi gibi şikayetlerle kendini gösteriyor. Bu nedenle, sindirimle ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu sorunun neden kaynaklandığını mutlaka öğrenmelisiniz. Unutmayın ki her hastalıkta erken teşhis hayat kurtarır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER