9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Yılbaşı Gecesine Özel Tavsiyeler

Yılbaşı geceleri, geçen yılın yorgunluklarının atıldığı, gelecek olan yeni bir yılın coşkuyla kutlandığı gecelerdir. Ertesi gün tatil ilan edildiği için aile bireylerinin bir araya gelmesi için de iyi bir fırsattır. Bu nedenle, yılbaşı gecesi kurulan sofralara da özen gösterilir, özel olarak hazırlıklar yapılır. Her zamanki yeme içme alışkanlığının dışına çıkılır.

Bu nedenle uzmanlar, bu özel geceye ilişkin önerilerde bulunuyorlar.

Yılbaşı gecesi için yapılan özel hazırlıklarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, beslenme alışkanlığının dışına çıkılmış bile olsa sağlıklı yiyecek ve içeceklerin seçilmesine özen gösterilmesidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme ilkelerinden şaşmadan yeni yılı karşılamak en doğrusudur.

Bu özel gecede ağır ve çok çeşitli yemekler tüketileceğinden, gündüz öğünlerini hafif gıdalarla beslenerek geçirmelidir. Öğün atlamak, akşama kadar hiç yememek, aç kalmak doğru değildir.Çorba, salata..vs hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Bu şekilde hem aç kalmamış olunur hem de akşam yenecek ağır yemeklerle denge sağlanmış olur.

Akşam yemeğe mutlaka çorba ile başlanmalıdır. Özellikle sebze çorbaları sindirime yardımcı olur. Daha sonra et yemeklerine geçilmeli, sofrada kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir. Kızartılmış etler çok fazla sağlıklı olmadığı için ızgara olarak tercih edilmelidir. Ağır, şekerli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Eğer alkol alınacaksa, sabah baş ağrısıyla uyanmamak için ölçüyü kaçırmamakta fayda vardır. Şarap tercih edilmesi hafif ve faydalı olması açısından ideal olacaktır. Makarna  vs hamurlu gıdalar tüketilecekse ekmek tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Gece boyunca masa başında oturuluyorsa bile yemenin içmenin sınırını bilmekte fayda vardır. Belli bir saatten sonra yemeği bırakmak en doğrusudur.

Ertesi günkü yeme planını meyve ve sebze ağırlıklı olarak planlamak sağlık açısından dengeleyici olacaktır.

Güzel bir yılbaşı gecesi, mide sıkıntısı ya da besin zehirlenmesi yüzünden zehir olmasın diyorsak uzmanların beslenme uyarılarına dikkat etmekte fayda vardır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER