23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Yeşil Mercimeğin Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

yesil-mercimek-mklYeşil mercimek, adından söz edilmeyen, genelde faydaları gözardı edilen bir baklagildir. Oysa yeşil mercimek, sağlık açısından çok önemli faydaları içeriğinde barındırıyor. En önemli faydalarının ise, bağırsakların çalışmasını sağlamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğu uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Eğer yeşil mercimek sevenlerdenseniz yaşadınız. Yeşil mercimek yemem, sevmiyorum diyorsanız da bir an önce yeşil mercimeği sevmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü bu kadar çok faydalı bir baklagilin hayatınızda olmaması büyük kayıp olur.

Bakalım yeşil mercimeğin daha ne gibi faydaları varmış? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya yeşil mercimeğin mucizevi özelliklerini şöyle sıralıyor:

– Mercimek, bağırsaklarda ilerlerken bağırsak hareketlerini artırır. İyi bir metabolizma iyi bir boşaltım sisteminde geçer. Boşaltım sisteminin iyileşmesi zayıflamayı kolaylaştırır.

– İyi bir lif kaynağıdır. Lifler bitkilerin hücre duvarında olan bileşenlerdir. Beslenme ile mideye girdiklerinde şişerler ve hacim oluştururlar. Bu durumda da az yemeye bağlı acıkma hissi azalır yani daha tok kalarak diyete uyum süreci kolaylaşır.

– İyi bir bitkisel karbonhidrat kaynağıdır. Yani vücuda kaliteli şeker verir. Özellikle zayıflarken beslenmede günlük alınan kalori azaltılır. Eğer kişi tek yönlü besleniyorsa yeterli şeker alamadığı için buna bağlı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik yaşayabilir. Oysa salatalarına ekleyeceği 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli şekeri verir ve diyete bağlı bu semptomların görülme durumu azalır.

– İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi denilen bir mekanizma ile metabolizma hızını hafif artırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde mucizevi etki gösterir.

– Mercimek bir fitoöstrojendir. Yani vücutta kısmi östrojen etkisi gösteren ilaç gibi bir besindir. Özellikle menopoz semptomlarını hafifletir. Meme, rahim kanseri gibi hormon bağımlı kanserlerden korur. Ancak bu hastalıkların tanısını alan hastaların bu yiyecekten kaçınmasında fayda var, çünkü kısmi östrojen etkisi bu hastalıklara iyi gelmez.

– Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için kolesterol yüksekliği olanlar güvenle kullanabilir.

– Potasyum oranı yüksektir. Bu özelliği tansiyonu düşürür ve dengeler. Kiloya bağlı tansiyonu olanlarda çok etkilidir. Hem zayıflatır hem tansiyonu düşürür.

– Mercimek çok iyi bir demir kaynağıdır aynı zamanda. Özellikle yumurta veya kıyma ile birlikte pişirilmesi demir açısından daha da zenginleştirir. Yanında bol limonlu bir salata ile tüketilmesi demirin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER