19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Yeşil Eriğin Faydaları

tumblr_mgj9d2Etdx1rswt4fo1_1280Yeşil eriğin faydaları nelerdir biliyor musunuz? Bahar aylarından itibaren tezgahlarda yerini alan yeşil erik hepimiz tarafında sevilerek tüketilen bir besin maddesi. Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği yeşil eriğin sağlık açısından sayılamayacak kadar da çok faydası var. Madem ki severek tüketiyoruz, o halde faydalarını da öğrenelim.

Yeşil eriğin faydaları arasında en önemli olanları seçip portalımıza taşıdık. İşte yeşil eriğin faydaları…

1 – Hazmı kolaylaştırır. Kilo vermek isteyenler için ideal bir meyvedir. Yeşil erik tükettiğinizde kan şekeri düzeyleri olumlu etkilenir. Erik yedikten sonra kan glikozu ortada görünmektedir. Kan şekeri ne kadar dengeli seyrederse kilo vermek o kadar dengeli ve sürekli olur.

2 – Bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu için, kabızlık gibi rahatsızlıkları bulunanlara tavsiye edilir. İdrar söktürücüdür. Sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, mide gazı, kabızlık ve gaz problemi yaşamamızı da önler.

3 – Kansızlığa iyi gelerek vücuttaki kan oranını arttırır. Demir Eksikliğini önlemede ve tedavi sürecinde yardımcıdır. Anemi gibi kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile ilgili hastalıklar erikteki zengin C vitamini ve demir içeriği nedeniyle engellenmekte etkili olmaktadır.

4 – Ateş düşürücü özelliği sayesinde yüksek ateşli hastalıklarda da kullanılabilir.

5 – Bağ dokusunu güçlendirmekte ve böylece daha sıkı bir vücuda sahip olmakta yeşil erik etkilidir. C vitamini insan vücudunda bağ dokularının sıkı kalmasında yardımcı olur. Böylece vücudunuzun sıkı, genç, sağlıklı ve uygun görünümlü olmasında yardımcıdır.

6 – Beden ve zihin yorgunluğunu ortadan kaldırarak vücuda zindelik kazandırır.

7 – Damar sertliğine iyi gelir.

8 – Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır. Kadınlarda adet düzenleyici özelliğe sahip olan erik, adet düzensizliğine karşı doğal tedavi yöntemidir.

9 – Romatizmaya iyi gelir.

10 – Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendirir.

11 – Sinirleri sakinleştirir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER