-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Yeni Yıl Gelirken

İyisiyle kötüsüyle geçirdiğimiz koca bir yılı daha bir kaç gün sonra geride bırakıp yeni bir yıla gireceğiz. Yılın son günlerinde, bu yıla ait bitiremediğimiz meselelerimizi bitirme telaşı çoğumuzun iki ayağını bir pabuca sokuyor. Hem yakında girecek yılın heyecanı, hem bu yılın hedeflerini noktalayarak sonlandırmanın telaşı, stresi de beraberinde getirdi.

Uzmanlar, bu yılda başaramadıklarımızın üzüntüsünü, pişmanlığını bir kenara atarak; yeni yıl için motivasyon, başarı ve hedeflerimize odaklanmamız gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Çoğumuz şu günlerde bu yılın muhasebesini yapmaktayız. Geçen yılın hepimize kazandırdıkları da vardır kaybettirdikleri de. Kimimiz bu yılı kendimiz için başarı yılı ilan ederken, kimimiz için yıkım yılı olmuştur.Kayıplarımız kazançlarımızdan çok olabilir. Hedeflediklerimize ulaşamamış olabiliriz. Planlarımızı yarıda bırakmış, ertelemek zorunda kalmış olabiliriz.

Hedeflerine ulaşan kişiler, yılı çok fazla artılarla kapatmaya hazırlanan kişiler gönül rahatlığıyla yeni yıldaki beklentilerine çoktan odaklanmışlardır. Bu, onlara tatmin olunan bir sene geçirmiş olmanın huzurunu, mutluluğunu yaşatır.

Seneyi başarılı olarak geçirmiş olduğunu düşünenlerde zaten sorun yok. Uzmanların uyarıları, çeşitli sebeplerden dolayı seneyi zararla kapatmanın mutsuzluğunu, stresini yaşayanlara. Uzmanlar geçmiş yıl başarısızlıklarının yasını tutmanın bir anlamı olmadığını, yeni yıla yeni hedeflerle, yeni umutlarla girilmesi gerektiğini belirtip; yeni yıla umutla bakmanın kişiyi yeni hedeflere daha çok motive edeceği konusunda uyarıyorlar. Geçmişin kasvetinden sıyrılmanın kişileri mutlu edeceğini söylüyorlar.

Yılın bu son günlerinde geçmiş yılın bitmemiş meselelerini tamamlamaya çalışmak ya da bu yarım kalmış hedefleri yeni yıla taşımak yerine; daha gerçekçi, daha gerçekleştirilebilir, kişinin yaşam durumuna uygun yeni hedefler belirlemesinin daha doğru olacağı yine uzmanlarca belirtiliyor.

Geçmiş yıl hepimize farklı şeyler getirip, farklı şeyler kaybettirmiştir. Ne olursa olsun, artılarımızın eksilerimizin hesabını yapıp strese girmek yerine, yeni yıla yeni umutlarla girmek sanırım en doğrusu. 2013 yılının herkesi beklentilerine kavuşturması temennilerimizle…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER