3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Yaşlı Gösteren Makyaj Hataları

makyaj-teknikleri-11Makyaj yapılırken dikkat edilmeyen  bazı hatalar vardır ki, kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. Oysa makyaj, daha genç ve daha güzel görünmek için yapılır. Ancak yapılan bu makyaj hataları, yapılan makyajın faciaya dönüşmesine neden olur. Bu nedenle, makyaj yapma tekniklerini öğrenmek, bu hataları yapmamak çok önemlidir.

Makyaj kadınların güzelliğini ortaya çıkaran bir unsurdur. Tekniklerine uygun bir şekilde yapıldığı taktirde kadın yüzünde harikalar yaratır. İyi bir makyaj tekniği ise en ince ayrıntıyı dahi gözden kaçırmamayı gerektirir. Aksi taktirde güzellik adına yapılan makyaj, istenilen sonuca ulaştırmayacağı gibi, kişinin 5-10 yaş daha yaşlı görünmesine neden olur.

İşte yaşlı gösteren makyaj hataları…

– Gözünüzün tamamına siyah kalem çekmeyin. Bu, sizi daha sert gösterir ve kalem aktığında da çok kötü görünebilir.

Siyah yerine kahverengi eyeliner/kalem tercih edebilirsiniz. Özellikle alt kirpik diplerinde…

– Koyu renk dudak kalemi hakkında fazla yoruma gerek yok, nasıl göründüğünü tahmin edersiniz. O yüzden asla tek başına kalem sürüp, rujsuz çıkmayın. Dudak kaleminin amacı, dudakları belirginleştirmek ve rujun sınırlarını kusursuz çizmektir.

En iyi dudak kalemi ne açık ne koyu olandır, ruj ile aynı renk olandır.

– Doğal kaş renginize göre bir ton ya da iki ton açık kalem seçin. Bu şekilde kaş kalemi kullandığınızda boyadığınız pek belli olmaz. Kalemi sürdüğünüzde kaş fırçası ile dağıtın. Tek yerde toplanmasın.

Koyu renk kaş kalemi çok suni ve kötü görünür.

– Göz altlarınızda torbalanma veya ince çizgiler varsa, kapatıcıyı kalın şekilde sürmeyin. Sorunları daha çok ortaya çıkarırsınız. Fondöten tipi kapatıcılardan bahsediyoruz burada. Çok açık renkli kapatıcılar da oldukça kötü görünür.

Göz çevresi çok ince bir deriye sahip olduğu için en iyisi fırça ile sürülen aydınlatıcılardır.

– Genç bir cilt, ışığı yansıtır. Toz pudra, ışık yansımasını önlemek ve ciltteki sorunları ortaya çıkarmak eğilimindedir. Cildi matlaştırır ve sönük gösterir.

Makyajınızı bitirirken yüzünüzün tamamına toz pudra sürmeyin o yüzden. Sadece çok çabuk yağlanan bölgelere sürün, T bölgesi gibi.

– Çok kalın fondöten tabakası, ince çizgilerin içine yerleşir ve mimik çizgileri dahil, cildinizdeki en ufak sorunu bile ortaya çıkarır. Yüzde tabaka gibi görünür.

Fondöten kullanacaksanız, “mat” ve “uzun süre kalıcı” özellikte olan fondötenlerden kaçının. Bunlar kalın yapıda fondötenlerdir. Ayrıca cildinizin her santimini kapatmak zorunda değilsiniz, ihtiyacınız olan yerlere fondöten uygulayın.

Işık yayıcı pigmentler içeren hafif fondötenleri tercih edin.

– Alt kirpiklere maskara sürmek, sizi daha yaşlı gösterir. Çünkü alt kirpiklere sürülen maskara gün içinde aktığında ya da etrafa bulaştığında göz altınızı karartır. Böylece yorgun ve çökkün görünürsünüz.

En iyisi, alt kirpiklerinizin uçlarına hafifçe renk verin. Tamamına maskarayı sürmeyin.

– Koyu renk rujlar, dudakları daha ince ve yaşınızı daha büyük gösterir. Dudakları daha dolgun, canlı ve taze göstermek için şeftali ve pembe tonlarında rujları ve parlatıcıları tercih edin.

Dudağınızı biraz daha kalın göstermek için rujunuzla aynı ton kalemi dudak çizginizin dışına taşırarak sürün sonra rujunuzu sürün. Kalem sürdüğünüz dışarıdan belli olmasın. Bu şekilde daha dolgun dudaklara sahip olacaksınız.

– Yanaklarınıza süreceğiniz pembe bir allık ile yüzünüze anında hayat gelir. Pembe, daha genç ve dinamik gösterir. Çok fazla bronzluk cildinizi daha yaşlı ve olgun gösterir.

Şeftali ve pembe tonlarındaki allıklara ağırlık verin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER