7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Yaşlanmayı Hızlandıran Besin Maddeleri

252206Uzmanlar bazı besin maddelerinin yaşlanmayı hızlandırdığını ve erken yaşlanmaya sebep olduğunu söylüyor. Bu besin maddeleri cildin kurumasına ve erkenden kırışmasına neden oluyor. Bu sebeple uzmanlar, erkenden yaşlanmak istemeyenlere bu besin maddelerinden uzak durmalarını öneriyor.

İşte yaşlanmaya sebep olan besin maddeleri…

– İŞLENMİŞ KARBONHİDRAT; Beslenme alışkanlığında işlenmiş karbonhidratlar yer alıyorsa, kan şekerinde sık sık yükselme meydana gelebilir ve ishal şikayetleri oluşabilir. Hem ishal hem de kan şekerinin yükselmesi, her iki rahatsızlık da cildi kurutarak, cilt sağlığını olumsuz olarak etkiler.

– ŞEKER; Şeker vücutta proteinlerin yok olmasına sebep olan bir besin maddesidir. Ayrıca cildin elastikiyetini kaybetmesine de neden olur. Şeker alışkanlığından vazgeçilmeli ve mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

– GAZLI İÇECEKLER; Bir kutu kola içerisinde çeşitli asitler üreten içeriklerle birlikte, 50 mg. fosforik asit de bulunduruyor. Fosfor ne yazık ki kalsiyum deposu besinlerin yapıcı etkisini yok ediyor. Bu nedenle ciltte lekeler meydana gelirken, kemiklerde ise erime gözleniyor.

– ALKOL; Günde 2 kadehe kadar alkollü içecek içilebilir. Ancak bundan fazlası başta karaciğer olmak üzere bir çok organa zarar verir. Alkol aldıktan sonra, sıcak ya da soğuk limonlu su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Böylece alkol vücuda dağılmadan, alkalin ile etkisi azaltılabilir.

– KAHVE;  Kafein; laksatif etkisi nedeniyle sindirime iyi gelse de, diğer yandan aşırı asit üreterek mideye zarar veriyor. Mide rahatsızlıkları ise tenin matlığını ve ışıltısını kaybetmesine neden oluyor. Dr. Jeannette Graf işte bu nedenle günde iki bardak kahveden fazla tüketilmemesini ve mümkünse organik kahve ya da double espresso tercih edilmesini öneriyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER