2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Yaşantınızı Kolaylaştıracak Pratik Öneriler

Uzmanlar, küçük ve önemsiz gibi görünen bazı bilgilerin hayatı kolaylaştıracağını söylüyorlar. Gerçekten de bilmediğimiz bazı küçük ayrıntıların, zor zamanlarda işimizi ne kadar kolaylaştırabileceğini öğrendikten sonra anlıyoruz.

Günlük yaşantımızda küçük bile olsa işlerimizi aksatacak, performansımızı düşürecek sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. Yaşadığımız terslikler bazen ekonomik durumu bile etkileyebiliyor. Ancak, bir çok sorunun çok kolay çözümü olabiliyor. Hem de daha ekonomik şartlar sağlayabiliyor.

Aile planlamacıları ve sosyologların, hayatımızı kolaylaştıracak küçük ayrıntılar konusunda bir çok tespitleri var. Elektrik kesildiğinde mumun nasıl kullanılacağından tutun da cam silmeye kadar pek çok püf nokta sunuyorlar. Biz de onların tavsiyelerinden yola çıkarak en önemlilerini makalemize taşıdık. Bu küçük önerilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

– Çizilen gözlük camınızı, bir kaç damla votka veya sirkeyle yıkayın. Çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz.

– Ayakkabılarınızı boyuyorsunuz ama boya tutmuyorsa, boyamadan önce çiğ patatesle ovduğunuzda boya tuttuğunu göreceksiniz.

– Ayakkabı alacağınız zaman, öğleden sonra almaya özen gösterin. Çünkü ayaklar, öğleden önce daha küçük olur.

– Elektrikler kesildiğinde mum kullanmak zorunda kaldıysanız, mumu küçük de olsa bir aynanın önüne koymanız iki kat daha fazla aydınlamnızı sağlayacaktır.

– Havlularınızı yıkamadan önce, hafif limon suyu ve tuz kattığınız ılık suya batırın. Böylece hem renklerini korumuş hem de daha iyi temizlenmesini sağlamış olursunuz.

– Dikiş ipliğini iğne deliğinden geçirmekte zorlanıyor, çok vakit harcıyorsanız kolayı var. İpliğin ucunu hafif sabunlarsanız, sertleşmesini sağlarsınız ve iğne deliğinden kolaylıkla geçirebilirsiniz.

– Çamaşır makinenizin kireç tutmaması için boşken, deterjan yerine yarım litre temizlik sirkesi koyun ve ön yıkama programında 95 derecede çalıştırın. Ayda bir tekrarlayın.

– Çamaşır suyunu mutlaka soğuk suda kullanmaya çalışın. Çünkü, çamaşır suyu sıcak suda etkilerini çok çabuk gösterir ve giysilere zarar verir.

– Demliğinizdeki kireçleri gidermek için, yarı yarıya su ve sirkeyle doldurarak kaynatın ve bir gece bekletin

– Tıkanmış lavaboları açmak için, tıkanmış delikten sodalı kaynar su dökmeniz kâfidir.

– Vazodaki çiçeklerin daha uzun dayanması için, vazonuza yağmur suyu koymayı deneyin, çünkü çiçekler kireçli suyu sevmezler.

– Camların temizlenmesi için 1 litre sıcak suya 2 yemek kaşığı sirke karıştırın ve iç taraftan yıkarken yukarıdan aşağı, dış taraftan soldan sağa yıkayın.

– Eğer ayakkabılarınız dar geliyorsa sorun etmeyin. Gece, sirkeyle ıslattığınız gazete parçalarını ayakkabınıza doldurursanız sabah ayağınıza olduğunu göreceksiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER