22.3 C
New York kenti
Pazar, Ağustos 14, 2022

Yağlı Ciltte Parlama Sorunu

Yağlı ciltler, geç yaşlanması sebebiyle şanslı cilt tipi kabul edilir. Ancak, yağ bezlerinin fazla çalışması sebebiyle fazla yağ ürettiğinden yüzde parlamalara sebep olduğu için sorunlu bir cilttir. Güneşe çıkıldığında özellikle burun kenarları ve şakaklarda fazla yağdan parlamalar oluşur. Eğer aynı anda ter bezleri de fazla çalışıyorsa durum daha da kötüdür. Cilt hem su damlacıkları görünümünde terler hem de yağlı bir görünüşe bürünür. Yağlı cilde sahip kişiler bu yüzden toplum içinde görüntü olarak sık sık zor duruma düşerler.

Yağlı cilde sahip kişiler, bazı uygulamalarla ciltlerini parlayan yağlı görünümünden arındırabilirler. Bir çok ünlü marka tarafından üretilen tonikler ile yağlardan arındırıcı jeller mevcuttur.Bu ürünleri sabah uyandıklarında dışarıya çıkmadan ciltlerine uyguladıkları taktirde gün boyu cilt parlamasından kurtulabilirler. Bir kez uygulamanın yeterli olmadığı durumlarda günde 2-3 kez uygulayarak bu sorunu çözebilirler.

Haftada bir defa da olsa evde kolayca hazırlayacakları yağdan arındırıcı kür uygulaması yapabilirler. Örneğin, en basit şekilde limon,yoğurt ve yumurta akı üçlüsünü karıştırarak cilde uygulayıp bir süre bekleyerek ılık suyla duruladıklarında, cilt hafif nemli, yağdan arınmış bir görünüm alır. Limon cildi mikroplardan arındırır, yoğurt besler ve nemlendirir, yumurta akı içindeki vitaminlerle kan akışını hızlandırarak yağlanmayı önler.

Yağlı cilde sahip kişilerin yediklerine, beslenme tarzlarına dikkat etmeleri gerekir. Ciltte ve vücudun diğer bölgelerindeki yağlanma olayı genelde kilolu şişman insanlarda görülmektedir. Spor yapmalı, dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, fazla yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdırlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER