10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Vücutta Yaşı En Çok Belli Eden Bölgeler

kadin_bakimli_guzellik_sirlari_tuyolariBir kadın yaşını ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın, vücutta asla yalan söylemeyen, kişinin yaşını ele veren bölgeler vardır. Geçen yılların bıraktığı yaşlılık izleri bu bölgelerde kendini belli eder. Özellikle 7 bölge vardır ki, bu bölgelerde oluşan deformeler, yaş konusunda karşıdaki insanı hiç yanıltmazlar. Bu bölgelerin başında da dirsekler, eller ve ayaklar gelir.

Çoğu zaman bu bölgelerde estetik müdahalelerle yaşlılık izleri yokedilme yolu seçilir. Peki tek çözüm estetik cerrahi uygulamak mıdır? Tabi ki hayır. Doğru ve düzenli olarak bu bölgelerde yapacağınız bakımla, yaşınızı belli eden bölgelerinizi yıllar öncesine döndürebilirsiniz.

İşte o 7 bölge ve bu bölgelere uygulanabilecek yaşlanma karşıtı bakım önerileri…

1- ELLER; Şunu unutmayın ki, eller yaşı ortaya çıkaran en önemli bölgedir. Eller, devamlı olarak dışarıda olduğu için, soğuk, güneş, rüzgar…vs dışsal tüm etkenlere maruz kaldığından en çabuk yıpranan bölgelerden bir tanesidir. Bu nedenle ellerden bakımı ve özeni eksik etmemek gerekir.

ÇÖZÜM; Yüzünüze ve vücudunuza nasıl güneş kremi sürüp güneşten korumaya çalışıyorsanız, dışarıya çıkarken ellerinizin üzerine de koruyucu krem sürmeyi ihmal etmeyin. Ellerdeki deri, nazik ve ince yapıya sahip olduğundan güneş de dahil dışarıdaki tüm olumsuzluklardan etkilenir. Bu olumsuz etkileri önlemek için ellerinizi koruyucu kremlerle korumaya almalısınız.

2- BOYUN; Boyun derisi de, eller gibi ince yapıya sahiptir. Bu nedenle UV ışınlarına karşı bir hayli dayanıksızdır ve eğer gereken özen gösterilmezse ilerleyen zaman içinde bu bölgede sarkmalar ve kırışıklıklar oluşması kaçınılmazdır.

ÇÖZÜM; Yüz bölgenizde kullandığınız cilt bakım ürünlerini, boynunuza da uygulamayı ihmal etmeyin.

3- DİRSEKLER; Dirsekler, gün boyu bir çok iş yapılırken destek alınan bir bölge olmasına rağmen bakımı ihmal edilen bölgelerdendir. Dirseklerdeki deri, esnek bir yapıya sahip olsa da zamanla deforme olup, kurumalar başgösterir.

ÇÖZÜM; Dirsek derisinde oluşan sarkmaları tekrar toparlamak ne yazık ki mümkün değil. Ancak, düzenli olarak nemlendirici kullanıp, derideki kurumaların önüne geçilebilir.

4- GÖĞÜS DEKOLTESİ; Göğsünüzün üstünde hiçbir zaman kırışıklık ve leke görmek istemediğinizi biliyoruz. Fakat güneşe en çok maruz kalan bölgelerden biri göğsünüz olduğundan, güneşin zararlarından en çok etkilenecek bölgelerinizden biri de dekolte bölgeniz oluyor.

ÇÖZÜM; Havanın güneşli ya da güneşsiz olması fark etmez; eğer dışarı çıktığınızda göğüs dekolteniz açıkta kalıyorsa, güneş koruyucu kreminizi dekoltenize de sürmeyi unutmayın.

5- AYAKLAR; Tüm ağırlığımızı taşıyan, ayakkabıların içinde sıkışıp kalan ayaklarımıza aslında haksızlık ediyoruz. Çünkü onlara gereken önemi vermediğimizde, ayak derisi sıcak ve soğuktan etkileniyor; kuruyup çatlıyor.

ÇÖZÜM; Bunun en kolay çözümü düzenli ayak bakımı ritüeli oluşturmaktan geçiyor. Ayaklarınızı nemlendirip güneş ışınlarından koruduğunuzda, onlar da sizin yaşınızı ele vermeyecektir.

6- DİZLER; Yıllar geçtikçe dizlerin üzerindeki deri elastikiyetini kaybedip rahatsız edici sarkık bir görünüme sebep olabilir.

ÇÖZÜM; Dizlerinizin yaşınızı ele vermemesi için dizleri güçlendirici egzersizler yapmayı deneyebilrsiniz. Ayrıca sıkılaştırıcı kremler aracılığıyla da sorunlu alanların toparlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

7- SAÇLAR; Yalnızca beyazlayan saçların yaşlı göstereceği gibi bir düşünceye kapılmayın. Yıllarca güneşe, boyaya, düzleştirme veya kıvırma gibi ısı veren işlemlere maruz kalan saçlarımız, zamanla eski sağlığını kaybediyor. Çünkü tüm bu işlemler saç dokularına zarar veriyor ve bu da dış görünüşe yansıyor.

ÇÖZÜM; Yumuşacık saçlara ulaşmanın yolu onu nemlendirmekten geçiyor. Mat ve cansız görünen saçlardan kurtulmak için, saç kremi, maske ve serum gibi ürünler kullanarak saçınızın yaşınızı ele vermesini engelleyebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER