10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Vücut Geliştirme Sporuna Damgasını Vurmuş Dünyaca Ünlü 10 İsim

Vücut geliştirme sporuna kadınlar da ilgi duysa da daha çok erkeklerin ilgi alanına giriyor. Bu nedenle vücut geliştirme sporuna erkek sporuymuş gözüyle bakılıyor. Gerçekten de günümüzde bir çok erkek daha kaslı ve daha karizmatik bir vücuda sahip olmak için vücut geliştirme sporu yapıyor. Vücut geliştirmeyi başarmanın tek şartı ise sürekli olarak belli bir vakit ayırarak antrenman yapmak.

Vücut geliştirme sporuna gönül vermiş erkekler için bu spora damgasını vurmuş dünyaca ünlü isimleri derledik. İşte vücut geliştirme sporuna damgasını vurmuş dünyaca ünlü 10 önemli isim…

Ronnie Coleman


Listemizin ilk sırasında bu piyasadaki herkesin büyük bir saygıyla yaklaştığı Ronnie Coleman var. 4 kız çocuğu babası olan Coleman, günlük hayatında polis memuru olarak çalışıyor. Üniversite yıllarında orta defans olarak amerikan futbolu da oynamıştır.

Arnold Schwerzenegger


Kariyerine vücut geliştirmeci olarak başlayan Arnold vizyonunu büyük tuttu ve mükemmel bir kariyere yelken açtı. Hollywood’ da sayısız filmlerde rol aldı. En çok akıllarda kalan rolü ise tabi ki terminatör serisindeki rolüydü. Bunun yanında 7 kez Mr. Olympia şampiyonu olan Schwerzenegger kariyerinde sadece 3 kişiye geçildi. Daha sonra politikaya atılan ünlü aktör Kaliforniya valiliği yaptı.

Lee Haney


8 seferle Mr. Olympia’ yı en çok kazanan iki sporcudan biri olma özelliğine sahip olan sporcu Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde sporla ilgili görevler edindi.

Dorian Yates


Mr. Olympia’ yı 1992′ den başlayarak ard arda tam 6 kez kazandı. Yates en başarılı İngiliz vücut geliştirmeci olma özelliğine sahip.

Phil Heath


2010′ da Jay Cutler’a geçilmesinin ardından 2011, 2012’ve 2013’de Mr. Olympia şampiyonluğuna ulaştı. Üniversitede çif anadal diploması alan Heath Denver’ daki yerel bir takım için de oyun kurucu olarak basketbol oynadı.

Jay Cutler


2002 – 2004 senelerinde 3 kez üst üste Arnold Classic’ i kazanan Cutler 2006′ da ilk Mr. Olympia zaferine ulaşana kadar tam 4 kez Ronnie Coleman’ ın arkasında kalarak 2. sırayı aldı. Cutler’ ın tam 4 kez Mr. Olympia şampiyonluğu bulunuyor.

Dexter Jackson


2008 Mr. Olympia şampiyonu olan Jackson ünvanını Jay Cutler’ ı yenerek kazandı.

Kai Greene


1975 Brooklyn doğumlu yıldız sporcu kişisel başarıları kadar eğitim videolarıyla da bir çok insana ulaşıyor. 2009 – 2010 senelerinde ard arda iki kez Arnold Classic şampiyonu olmuştur. 2012 Mr Olympia finalinde ise göreceli bir hakem kararıyla 2. sırada kalmıştır.

Frank Zane


1942 doğumlu Zane yüksek lisans diplomasına sahip olan ender sporculardan biridir. Tahsilli olmasından dolayı lakabı ‘ the chemist’ (kimyager)’ dir. Sporcu 3 kez Mr. Olympia şampiyonu olmuştur ve bir kez Arnold Schwarzenegger’ i alt etme şerefine nail olmuştur.

Sergio Oliva


1967-69 yılları arasında 3 kez Mr. Olympia şampiyonu olan Küba’ lı sporcu 11 yaşına kadar hiç çikolata yememiş. Fakir bir aileden gelen şampiyon çocukluğu boyunca tarlalarda çalıştı; Amerika’ya ilk taşındığı yıllarda da hayatı pek kolay değildi. Uzun yıllar hamallık ve kalorifer tamirciliği yaptı. Hayatının 25 senesini de polis olarak geçiren Oliva Arnold Schwarzenegger’ i yenebilen 3 sporcudan biridir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER