19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Vücudunuzdaki 5 İşarete Dikkat!

kalp_krizi_gecirirken_oksuren_hayatta_kalir13396685960_h891200Uzmanlar, hastalıklara hazırlıksız yakalanmamak için vücudumuzu dinlememiz gerektiği konusunda uyarıyorlar. Vücudumuzda zaman zaman oluşan ve bizim önemsemediğimiz baş ağrısı, mide bulantısı…vs. gibi küçük rahatsızlıklar, büyük sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Önemsemediğimiz bazı küçük sağlık sorunları çoğu zaman gerçekten basit bir sebepten kaynaklanır ve hemen geçer. Ancak bu ufak tefek rahatsızlıkların süreklilik arzetmesi ise çok tehlikeli. Önemli hastalıkların kapıda olduğunun habercisi olabiliyorlar. Bu nedenle süreklilik arzeden küçük rahatsızlıklar konusunda mutlaka bir uzman hekime başvurmak gerekiyor.

Dr. Mehmet Öz, bedeninizde asla görmezden gelmemeniz gereken 5 işareti açıklıyor…

Kalp krizi geçiren bir hastasının haftalarca göğüs ağrısı ve mide bulantısı çektiğini ve bunu fark etmediği ya da önemsemediği için krizin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Öz,
hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak için görmezden gelmemeniz gereken 5 önemli işareti şöyle sıralıyor…

– Yayılan göğüs ağrısı

Ağrı omuzlarınıza ve çenenize doğru süzülüyorsa ya da kendinizi yoğun baskı altında hissediyorsanız (sıkıştırılıyormuş gibi), tıkalı kan damarı kalbinize oksijen akışını engelliyor olabilir. Bu durumda hemen 112’yi aramalı ve bir tane aspirin almalısınız. Hastaneye gittiğinizde eğer kalp krizi geçiriyorsanız EKG’nizin çekilmesine karar verilebilir.

– Uyuşma ile birlikte bel ağrısı

Sırt ağrısı aynı zamanda uyuşma da hissettiriyorsa ya da ağrı popoda başlayıp bacaklarınıza doğru yayılıyorsa bu, fıtık (disk kayması) işareti olabilir. Omurilik disklerine ve sinirlere baskıya yol açar. Doktorunuz hastalığınıza teşhis koyduktan sonra tedavisi çok zor olmaz. Dinlenme, ağrı kesici ve basit esneme egzersizleri gibi ameliyatsız çözümler hastaların yüzde 90’ında semptomların ortadan kaybolmasını sağlar. Ancak ağrılar devam ediyorsa diskin alınması için ameliyat olmanız gerekebilir.

– Karıncalanma şeklinde ayak ağrısı

Yüksek topuklu ayakkabıyla geçirilen uzun bir günden sonra ayaklarda gelişen ateş gibi yanma hissini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak ağrıya iğne gibi batma hissi de eşlik ediyorsa ayağınızda sinir zedelenmesi olabilir. Bir şaşırtıcı zanlı da şu: Diyabet. Kan şekeri testi ile diyabet teşhisi konulabilir. Diyet ve egzersiz, kan şekeri izleme ve ilaç tedavisi, daha fazla zarar görmeyi önleyebilir.

– Şiddetli baş ağrısı

Migreni olanlar için şiddetli baş ağrısı daha tanıdık olabilir. Ancak yoğun akut ağrı-hayatınızın en kötü baş ağrısını düşünün- anevrizma olarak bilinen, beyninizdeki kan damarının çatlamasına dair bir işaret olabilir. Kafatasınızın içinde yükselen basınç, beyninize giden oksijeni azaltabilir; bu belirti acil bir tedavi gerektirir. Doktor muhtemelen kanamayı kontrol etmek için CT taraması yapacak, ardından cerrahlar aşırı sıvı akışını durdurmak ve damarı onarmak için hemen çalışacaklardır.

– Kızarıklık ve ateşle birlikte bacak ağrısı

Kas kramplarının yanı sıra şişlik, kızarıklık ve sıcaklık hissi yaşarsanız, bacaklarınızın damarlarında oluşan kan pıhtısı anlamına gelen “derin ven trombozu” (DVT) sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Kan pıhtısı serbest kalırsa kan dolaşımınıza doğru yol alır ve pulmoner emboliye (akciğerlere kan tedarik eden arterlerin tıkanması) yol açabilir. Ağrıyı gidermek için masaj yapmayın, çünkü bu kan pıhtısının serbest kalmasını sağlar. Bu durumda doktorunuza gitmelisiniz. Doktorunuz, ultrasonla hastalığı teşhis edecektir. Pıhtılaşmayı gidermek için kan sulandırıcı gerekebilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER