7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Vitamin Eksikliği İle Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları

vegan-beslenmeVitaminler vücut sağlığının temel taşlarıdır. Her birinin sağlık üzerinden önemli etkileri vardır. Ancak, en önemlisi bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunmalarıdır. Vitamin eksikliği halinde bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalıklara açık hale gelir. Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik baş gösterir. Bunların dışında her vitaminin, eksikliği halinde vücutta oluşturabileceği önemli rahatsızlıklar vardır.

İşte vitamin eksikliklerinde oluşabilecek o rahatsızlıklar…

Folik Asit; Folik asit eksikliğinde, Sinirlilik, halsizlik ve kansızlık görülür. Hücre gelişimi ile hücre bölünmelerinde sorunlar yaşanır.  Hamileliğin ilk üç aylık döneminde ise spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabiliyor.

Biotin; Biotin eksikliği, depresyon haline sebep olur. Bitkinlik ve cilt kuruluğu ile kalp anomalilerine yol açar.

B12; B12 eksikliği, Özellikle vejeteryan olarak beslenenler ve bu vitamini bünyesel olarak absorbe edemeyenlerde görülür. Sinir hasarı, aşırı hassas cilt, unutkanlık gibi zihinsel sorunlar ve bitkinlik ve kansızlık görülür.

Niasin; Niasin B3 olarak adlandırılan vitamindir. Eksiklğinde, mide ve bağırsak sorunları ile hafıza sorunları yaşanır. Yorgunluk ve bitkinlik hali ile cilt sorunları meydana gelir.

B2 (Riboflavin); Eksikliğinde, katarakt ve bazı diğer göz hastalıkları; ciltte kızarma, kuruma ve yağlanma, boğazda iltihaplanma ve şişme ile ağız ve dil yaraları oluşur.

B1 (Tiamin); Eksikliğinde, Bir tür sinir hastalığı olan beriberi hastalığı, uykusuzluk, unutkanlık, kalp ve damar hasarları, sindirim bozukluğu, iştahsızlık sorunları yaşanır.  Özellikle alkolikler, B1 vitamini eksikliği nedeniyle bitkinlik hissedebiliyor, kasları daha zayıf olabiliyor.

K Vitamini; Eksikliği halinde yetersiz kan pıhtılaşması görülür.

C Vitamini; Dişlerin kaybedilmesine yol açan iskorbüt hastalığı, diş etlerinde şişme ve yaraların iyileşmesinde güçlük.

A Vitamini; Ciltte kaşıntı, kuruyup pul pul dökülme ya da akne problemleri yaşanır. Bağışıklık sisteminde güçsüzleşme, gece körlüğü ve göz kuruluğu oluşur.

E Vitamini; Eksikliği halinde,  Sinir sistemi problemleri, sperm üretiminde azalma, kas ağrıları, güçsüzlük. Eksikliği az görülse de; düşük kilolu, prematüre bebeklerde ve yağ sindiriminde sorun yaşayanlarda zaman zaman bu vitaminin eksikliği gözlenebiliyor.

D Vitamini; D vitamini eksikliği, Çocuklarda büyüme ve raşitizm sorunları oluşur. Osteoporoz ve kemikleri yumuşatan bir hastalık olan osteomalasi riski

Bunlara Dikkat Edin;

Vitaminler iki grupta toplanır;

Suda çözünen vitaminler: C ve B grubu vitaminleri

Yağda çözünen vitaminler: A, D, E, K vitaminleri

– Asıl olan vitaminlerin besinlerle birlikte doğal yollardan alınmasıdır. Ancak doğal yollardan alımayorsa bulgulara göre, supleman olarak kullanmak gerekebilir.

– Besinlerin mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi vitamin oranını artırır.

– Besin maddelerinin; saklama, yıkama ve pişirme sürecinde vitamin değerlerinde düşüşler olmaktadır.

– Özellikle bahar geçişlerinde vücut direncini arttırmada vitaminden zengin besinler tüketilmesi gereklidir.

Vitamin Kokteyli tarifi

Malzemeler

3-4 dal kekik
2 tatlı kaşığı bal
2 adet kivi
1 adet kırmızı elma
400 gram kırmızı erik

Hazırlanışı

Elmanın ve eriklerin çekirdekleri çıkarılıp, kivilerin kabukları soyulur. Tüm meyveler katı meyve sıkacağında sıkılır. Elde edilen meyve suyu geniş bir kaba alınarak bal ilave edilip iyice karıştırılır. Kekiğin yaprakları ayıklanarak karışıma eklenir ve servis yapılır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER