6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Vajinal Hastalıklardan Korunmak İçin Yoğurt Tüketmenin Önemi

kanser_riskine_karsi_manda_yogurdu13530047400_h952506Sofralarımızın vazgeçilmez besin maddelerinden biri olan yoğurdun farklı ve çok önemli bir özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Peki, yoğurdun kadın genital sağlığına iyi geldiğini ve vajinal hastalıkların oluşumunu engellediğini biliyor muydunuz?

Yoğurt yaşamsal değer taşıması anlamında en önemli gıda maddelerinden bir tanesidir. Hem içsel faydası vardır, hem de dışsal faydasıyla cilt sağlığı ve güzelliğinde kullanılabilmektedir. En önemli faydalarından bir tanesi de kadınların korkulu rüyası olan vajinal rahatsızlıklardan koruyor olmasıdır.

Yoğurt vücutta sağladığı panzehir özelliği sayesinde, başta mantar mikrobu olmak üzere, kadın genital organını bir çok bakterden ve hastalık mikrobundan korur.

Tabiatta vücuda faydalı olan bazı bakteriler bulunur. Bu bakterilerin ilk sırasını laktobasiller alıyor. Laktobasiller, insan vücudunun her bölgesinde koruma sağlamak üzere doğal olarak bulunur. Laktobasiller, kadınlarda da vajinanın eko sistemini korur. Yoğurtta ise bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunuyor.

Vajinada asit ortamı mevcuttur. Bazı laktobasiller, diğer mikropların üremesini önleyen maddeler üretir. Ortamdaki diğer besin maddelerini tüketerek, diğer organizmaların üremesini engellerler.

Mikropların hücre zarına tutunup, hücrenin içine sızmaları sonucunda enfeksiyon oluşur. Laktobasiller, mikropların hücre zarındaki bu tutunma bölgelerini kapatarak diğer bakterilerin yer edinmesine engel olurlar. Bu sayede genital bölge, hastalıklardan korunmuş olur.

Sağlık anlamında en etkili, en faydalı yoğurt probiyotik olan yoğurttur. Ancak, evde kendinizin mayaladığınız yoğurtlar da probiyotik yoğurtla aynı etkiyi sağlar.

Yoğurdun suyunu içmeye özen gösterin çünkü suyunda bol miktarda laktobasilus bulunur.

Yoğurt, içeriğinde en çok kalsiyum barındıran besin maddelerinden bir tanesidir. Bu sayede kemik sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle, küçük yaşlardan itibaren yoğurt yemeyi alışkanlık haline getirmek kemik sağlığı ve genel sağlık anlamında önem taşır.

Menopoza girmiş hanımlarda kemik yoğunluğu azalacağından kemik erimesi sorunuyla karşı karşıya kalmamak için yoğurt tüketmeleri önerilir.

Ailesinde osteoporoz hastalığı görülen kişilerin, diğer insanlardan daha çok yoğurt tüketmeleri gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER