11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Uyuyan Güzelin Sırrı Çözüldü

Bulunduğu andan itibaren dünyada ”uyuyan güzel” olarak bilinen mumyanın sırrı çözüldü. 94 yıldır hiç bozulmadan konulduğu cam tabutta kalan ve belli zamanlarda gözlerini açıp kapayan çocuk mumya, insanlığı hayrete düşürüyordu. Paranormal olaylara yoranlar bile çıkmıştı. 1920 yılında öldüğü günkü gibi korunan 2 yaşındaki küçük kızın mumyası, tarihin en gizemli mumyası olarak anılıyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde uyuyan güzelin sırrına bilimsel açıklama getirildi.

İşte o haber…

Dünya onu Uyuyan Güzel olarak tanıyor. İtalya’da 1920 yılında 2 yaşında ölen Rosalia Lombardo’nun mumyasının hiç bozulmaması, cesedinin bulunduğu cam tabut içinde 94 yıldır göz kapaklarını açıp kapatması mumyayı gizemli kılmıştı.

General Mario Lombardo’nun biricik kızını mumyalayan Dr. Alfredo Salafia sırrını kimseye vermedi.

Ancak son araştırmalar paranormal olarak tanımlanan mumyanın gizemine bilimsel açıklık getirdi.

Yakın zamanda Dr. Alfredo Salafia’nın el yazmalarında bulunan formülleri inceleyen İtalyan bilim adamları küçük kızın glicerine, çinko ve klor, salistik asitli bir karışımla mumyalandığını ortaya çıkardı.

Mumyanın sergilendiği Capuchin Mezarlığı’nda yapılan araştırmada ise kızın gözlerinin neden açılıp kapandığı belirlendi.

Öldüğünde gözleri yarı açık olan kızın konulduğu cam tabutun optik yansıma nedeniyle günün farkı saatlerinde cesedin gözlerini açılıp kapanıyormuş gibi gösteriyor.

uyuyan-guzelin-sirri-bakin-neymis-piramit-10uyuyan-guzelin-sirri-bakin-neymis-piramit-9uyuyan-guzelin-sirri-bakin-neymis-piramit-8gozunu-acip-kapatan-mumyanin-sirri-cozuldu1tumblr_mdbkkn5z3t1rjjn8zo2_1280

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER