3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Uyutmayan 8 Alışkanlık

Yatıp da uyuyamamak dünyanın en işkenceli halidir. Deliksiz bir uykunun hayaliyle uzun uzun hazırlarak yatar ama saatlerce dalamayız çoğu zaman. Uykumuz varken uyuyamamak hemen hemen hepimizin başına gelebilecek türden bir mesele. Böyle zamanlarda sinir katsayımız tavan yapar ve uykusuzluğun dozunu iyice kaçırırız. Çoğu zaman doktora gitmek de çare olmayabilir. Altında herhangi bir sağlık sebebi yatmadan sebepsiz yere uyku uyuyamadığımız zamanlar olur.

Aslında insan üzerinde oluşan hiç bir dengesizlik sebepsiz değildir. Eğer uyku uyuyamama bir sağlık sebebine dayanmıyorsa mutlaka başka bir sebebi vardır. Uzmanlar, rahat bir uykunun nasıl uyunacağı konusunda bilgi verirken, cep telefonu da dahil diğer elektroniklerin yatak odasından uzaklaştırılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. İşte, yatak odasının loş olması, ısısının normal olması, havasının temiz olması..vs. Bu şartları sağlayıp da hâlâ uyuyamıyorsanız o zaman uyuyamamanızın mutlaka başka sebebi vardır. Bir de bunlara göz gezdirin deriz…

– Fazla sıcak

Hele soğuk kış günlerinde yeni değiştirdiğiniz temiz çarşafların içine girmek uyku için güzel bir seçenek gibi ancak vücut sıcaklığını dikkate alın. Eğer çok kalın bir battaniye altındaysanız vücut ısınız çok yükselecektir ve bu uyumanızı engelleyecektir. Gece yatarken vücut sıcaklığı normalden daha az olmalı.

– Telefonu gece şarj etmek

Geceleri e-mailleşmeyi bıraktınız, artık cep telefonunuzu elinizin kolunuzun altına da almıyorsunuz ama hala onunla ilgili bir hata yapıyorsunuz. Geceleri telefonu şarj ederken telefondan çıkan belli belirsiz ışıklar bile sizi uyandırmasa da uyku kalitenizi düşürüyor.

– Soğuk suyla yüz yıkamak

Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak gözenekleri sıkılaştırabilir. Ama bu işlemi sabah yapsanız daha iyi olur çünkü aynı zamanda uykunuzu kaçırmaya da birebir. Yatmadan önce illa ki yüzünüzü yıkayacaksanız sıcak suyla yıkamayı deneyin.

– Yatmadan önce içilen sigara

Yatmadan önceki sigaranın sizi gevşettiğini zannediyor olabilirsiniz. Ancak tam tersi. Sigaradaki nikotin beyni uyarıyor ve uykuya dalışınızı zorlaştırıyor.

– İyi bir kitap

İşte bu sizin de başınıza gelmiş ama hiç farketmediğiniz bir detay olabilir. Okuduğunuz iyi bir kitap, sizi farketmeden heyecanlı bir filmden daha fazla peşinden sürükleyebilir ve saatlerce uykunuzu kaçırabilir.

– Limon sevgisi

Yemekten sonra çay ve içine de bir dilim limon belki sevdiğiniz bir seçenektir. Ama bu da uyumayı engelleyebilir. Çünkü limon diğer birçok meyve gibi enerjinizi yükseltir ve sizin uyanık kalmanıza neden olur. Bu nedenle limonlu çayınızı sabah saatlerine alın.

– Ağzınızdaki ferahlık

Dişlerinizi yatmadan önce fırçalamayın demiyoruz. Çünkü gece ağzı temizleyen tükürük salgısı, salgılanmadığı için dişlerinizi yatmadan önce temizlemiş olmanız daha önemlidir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki nane beyni uyarıyor ve dolayısıyla beyni canlandırıyor, uyanık kalmasını sağlıyor. Bu yüzden diş macununuzu farklı bir aromadan seçebilirsiniz.

– Beslenme

Haftada birkaç gün geç saatlerde yemek yiyorsanız araştırmalara göre bu uykularınızı bir hayli kötü etkiliyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER