10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Uykuyu Etkileyen Yiyecekler

uyku-ve-kilo-verme-644x276Hayatımızda uyku sorununu tetikleyen bir çok etken vardır. Uyku uyuyamama, hem çevresel hem de psikolojik etkenlerin birleşmesi sonucu bir çok insanın yaşadığı en önemli problemlerden biridir. Ancak, hayatımızda uykuyu etkileyen yiyecekler ya da içecekler de mevcuttur. Örneğin, uyku zamanına yakın olarak çay, kahve gibi uykusuzluğu tetikleyen içeceklerin aşırı tüketiminin uykuyu kaçırdığını hepimiz biliriz. Ya da bir bardak ılık sütün rahat bir uykuya dalmamızı sağladığını da biliriz.

Günlük hayatta daha başka bazı besin maddeleri de vardır ki, uykuyu olumlu ya da olumsuz anlamda etkilerler. Çoğumuzun bu yiyecekler hakkında pek bilgisi olmadığından, olumsuz etkileyenine denk geldiğimizde, ”acaba neden uykum kaçtı?” diye düşünebiliriz.

İşte uykuyu etkileyen o yiyecekler…

1- Muz- İyİ; İçerdiği potasyum ve magnezyum doğal kas gevşetici olduğundan uykuya yardımcıdır.

2- Kereviz- Kötü; Kereviz aslında çok faydalı bir sebzedir ancak yatmadan önce yenmediği takdirde. Çünkü kereviz diüretik olduğundan uykunuzu sık sık bölecektir.

3- Yulaf Ezmesi- İyi; Çoğumuz yulaf ezmesini sabah tüketiriz ama alışkanlıklarımızı değiştirerek akşamları da yemenin faydalarını kaçırmayın. Magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir.

4- Baharatlı Besinler- Kötü; Baharatlı gıdalardan yatmadan önce uzak durmak gerekir.

5- Badem ile Cevviz- İyi; Magnezyum, triptofan ve melatonin içeren badem ve ceviz uykuya yardımcıdır. Yatmadan önce bir avuç tüketin.

6- Yağlı ve Kızarmış Besinler- Kötü; Mideniz yağlı besinleri sindirebilmek için daha fazla çalıştığından uykuya geçişmzor olacaktır. Bu tür besinleri yatmadan en az 3 saat önce tüketmiş olun.

7- Yaban Mersini- İyi; Melatonin uykuya yardımcıdır ve yaban mersinin de bolca bulunur.

8- Greyfurt- Kötü; Bütün gece sizi ayakta tutan mide yanması kadar kötü bir şey yoktur. Greyfurt mide asiditesini etkiler. Yatmadan önce greyfurt ve diğer narenciyelerden uzak durun.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER