11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Utangaçlıkla Başetme Yolları

70594802_1-Fotos-de-Autoayuda-Fobia-SocialUtangaçlık, özgüven yetersizliği sonucu ortaya çıkan ve kişiye toplumsal anlamda huzursuzluk veren psikolojik bir sorundur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Herkesin başına gelecek türden bir rahatsızlıktır. Doğuştan kişinin yapısına bağlı olarak var olan bir durum olabileceği gibi çeşitli psikolojik sebeplere bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabilir.

Nice başarılı olabilecek kapasiteye sahip insanlar, utangaçlık yüzünden kendilerini ifade edememeleri sebebiyle önlerine çıkan bir çok fırsatı kaçırabilmektedirler. Yaşamı olumsuz olarak etkileyen bu duyguya boyun eğmek yerine mücadele etmek gerekir. İleri boyutta psikolojik bir sorun olmadığından herhangi bir uygulamalı ya da ilaçlı tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Kurtulmak tamamen kişinin kendi çabalarına bağlı olup, içindeki bazı duyguları bastırmasıyla alakalı bir durumdur. Ancak, kişinin kendi kendine utangaçlığın üstesinden gelememesi durumunda, mutlaka uzman yardımı almalıdır.

Eğer siz de utangaçlıktan muzdaripseniz, yazımızda utangaçlıkla başetme yollarını ele alacağız. Okumanızı tavsiye ederiz…

– Biriyle tanıştığınız anda içinizi olumsuzluk kaplıyor, “Yanlış bir şey söylememeliyim, ya dalga geçerse?” gibi kafanızı kaplayan düşünceler, eleştirilme veya dalga geçilme korkusu sizi engelliyor.

Bütün bu düşünceleri iyice inceleyin ve objektif bir şekilde gözden geçirin. Gerçekten en ufak hatanızı beklediğine mi inanıyorsunuz?Gerçekçi olun, sizi sıkıcı bulsa sizinle sohbet içersinde olmaz.

– Utangaçlık özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Başkalarının önünde kendinizi ifade etmeye çekinmenizin nedeni kendinizi sıkıcı ya da benzer şekilde hissetmeniz olabilir. Yani, bu demek oluyor ki kendinizi yeterince sevmiyorsunuz. Kendinize olan bakış açınızı değiştirirseniz, kendinizegüvenmeye de başlayabilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizi sıralayın, ve aklınızdan hiç çıkarmayın.

– Unutmayın, deneye deneye üstesinden geleceksiniz. Küçük adımlarla ilerleyin. Mesela, tanımadığınız birinin yanından geçerken başınızı öne eğmek yerine gülümseyerek geçmekten başlayabilirsiniz.

– Bu basit tavsiyeleri uygulayarak yine de utangaçlığınızla başedemiyorsanız profesyonel yardım alabilirsiniz. Özellikle kişisel gelişim uzmanları, özgüven kazanmanızı sağlayacak yöntemler sunabilirler.

– Heyecanlandığınızda duygularınız sizi ele geçiriyor ve tüm kontrolünüzü kaybediyorsunuz. Buna bir son verin! Rahatlayın, sakince nefes alın ve üzerinizdeki baskıyı uzaklaştıracak bir şeyler düşünün.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER