19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Utangaçlığı Yenmenin Yolları

shyyUtanma duygusu her insanda vardır. Ama bazı insanlarda toplumsal yaşantısını etkileyecek kadar ileri düzeydedir. Utanma duygusu kararında ve yerinde olursa insana sağladığı faydalar büyük olsa da, ileri düzeyde  yaşanan utanma duygusu kişinin bireysel ve toplumsal ilişkilerine olumsuz olarak yansır. ”İnsanlar ne der, hakkımda ne düşünür?” zihniyetinin kronikleşmesiyle insan kendine olan güvenini yitirerek, her davranışından utanmaya, insanlara karşı kendini eksikli hissetmeye başlar.

İleri düzeyde utanma duygusu yaşamak, çok fazla heyecanlanmak, kişinin hayatında elde edebileceği bir çok fırsatı kaçırmasına da sebep olur. Toplumsal yaşamında olduğu gibi iş ve aile yaşamında da başarısızlıklar yaşar. Peki utanma duygusu yenilebilir mi? Uzmanlar, kişinin kendi çabasıyla utanma duygusunu yenebileceğini söylüyorlar.

Utangaçlığı Yenmenin Yolları

Olumsuz düşünceleri silin

Biriyle tanıştığınız anda içinizi olumsuzluk kaplıyor, “Yanlış bir şey söylememeliyim, ya dalga geçerse?” gibi kafanızı kaplayan düşünceler, eleştirilme veya dalga geçilme korkusu sizi engelliyor.

Bütün bu düşünceleri iyice inceleyin ve objektif bir şekilde gözden geçirin. Gerçekten en ufak hatanızı beklediğine mi inanıyorsunuz?Gerçekçi olun, sizi sıkıcı bulsa sizle sohbet içersinde olmaz.

Sakin olun

Heyecanlandığınızda duygularınız sizi ele geçiriyor ve tüm kontrolünüzü kaybediyorsunuz. Buna bir son verin! Rahatlayın, sakince nefes alın ve üzerinizdeki baskıyı uzaklaştıracak bir şeyler düşünün.

Kendinizi sevmeyi öğrenin

Utangaçlık özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Başkalarının önünde kendinizi ifade etmeye çekinmenizin nedeni kendinizi sıkıcı ya da benzer şekilde hissetmeniz olabilir. Yani, bu demek oluyor ki kendinizi yeterince sevmiyorsunuz. Kendinize olan bakış açınızı değiştirirseniz, kendinizegüvenmeye de başlayabilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizi sıralayın, ve aklınızdan hiç çıkarmayın.

Korkularınızın üzerine gidin

Unutmayın, deneye deneye üstesinden geleceksiniz. Küçük adımlarla ilerleyin. Mesela, tanımadığınız birinin yanından geçerken başınızı öne eğmek yerine gülümseyerek geçmekten başlayabilirsiniz.

Gerekiyorsa yardım alın

Eğer bu basit tavsiyeler yeterli olmuyorsa bir uzmana başvurun. Size kişisel gelişim uzmanlarıkendinize güven kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER