6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Uluslararası Dev Şirketler Mülakatta Bu Soruları Soruyor

dunya-devleri-mulakat-ta-bu-sorulari-soruyor--is-basvurusu-kariyer-3Günümüz gençliğinin en büyük sorunu işsizlik. İşsizlik aslında tüm dünya gençliğinin sorunu. Globalleşen dünya ve teknolojideki gelişmeler, nüfus artışları; yeni iş sahaları oluşmasına rağmen yine de işsizliği tetiklemeye devam ediyor. Tabiri caizse; ekmek, aslanın ağzından midesine düşmüş durumda. Ne mutlu çıkarabilene.

Şimdilerde, öyle eskiden olduğu gibi bir üniversite bitirmek iyi bir iş sahibi olabilmek için pek bir işe yaramıyor. Piyasadaki birbirinden kaliteli işsiz insan arzının yüksek olması, işverenlere en iyisini seçme fırsatı tanıyor. Bu nedenle, bir işe talip olduğunuzda kendinizden çok daha iyi özelliklere sahip kişilerle yarışmak zorunda kalabilirsiniz.

Zaten gazetelerin iş ilanları incelendiğinde, basit bir şirket sekreterliği için bile en ağır şartlar koşuluyor. Dil bilmek, iyi düzeyde bilgisayar kullanmak..vs Bunun bir de mülakat denilen yüzyüze görüşüp kendini kabullendirme kısmı da var tabi. Her şartı taşıyor olmanız mülakatı geçeceğiniz anlamına gelmiyor. Görüntü, diksiyon, genel kültür, görgü kuralları ve daha nice özellikler bir çok işverenin dikkat ettiği konular arasında.

Kariyerli ve dolgun maaşlı bir işe yerleşmeyi hedef edinmişseniz, kendinizi bir çok alanda mükemmellik derecesinde yetiştirmeniz gerekiyor. Aksi taktirde hayallerinizi rafa kaldırmak zorunda kalabilirsiniz.

Yayın hayatını Amerika’da sürdüren Busssiness İnsider dergisi, geçtiğimiz günlerde, uluslararası büyük şirketlerin alacakları elemanlara sordukları sorular arasında en zor olanları derleyerek yayınladı. Öyle sorular var ki, insana ”yok artık” dedirtecek cinsten. Aslında sorular, istenilen düzeyde kariyerli ve yüksek maaşlı bir işe girmenin ne kadar zor olduğunun en iyi göstergesi.

Bakın bakalım, dünya devi şirketler, personel adaylarına mülakatta neler soruyorlarmış?..

– Cüce öldüren dev, on cüceyi en kısadan en uzuna doğru sıralamış. Cüceler kendilerinden daha kısa olanları görebiliyor ama uzun olanları göremiyor. Dev, cücelerin kafasına rastgele biçimde siyah ya da beyaz şapkalar takıyor. Cüceler kendi kafalarındaki şapkanın rengini bilmiyor. Dev, en uzun cüceden başlayarak şapkasının rengini soruyor ve eğer bilemezse onu öldürüyor. Cüceler verilen cevabı duyuyor ama cücenin ölüp ölmediğini bilmiyor. Cüceler şapkalar dağıtılmadan önce kendi aralarında toplantı yapıyorlar. En az sayıda cücenin ölmesi için nasıl bir strateji izlenmeli? Ve bu stratejiyle kurtarılabilecek minimum cüce sayısı nedir?.. (Bit Torrent’e otomasyon mühendisi alınırken sorulan soru.)

– Seni neden işe almayayım?.. (Twitter insan kaynaklarına eleman ararken sormuş.)

– Bir fıkra anlat… (JP Morgan Chase finansal analist ararken sormuş.)

– Rus gansterler seni kaçırıyor ve altı mermi alan bir revolvere iki mermiyi arka arkaya yerleştiriyor, sonra da revolveri çevirip kafana doğru tetiği çekiyor. Klik. Hala hayattasın. Sonra sana soruyor: Yeniden çevirmemi mi istersin, yoksa sadece tetiği mi çekeyim? Hangi durumda silahın ateş alma ihtimali kaçtır, hesapla… (Facebook internet pazar analisti ararken sormuş.)

– Bir uçakta sonsuz sayıda siyah ve beyaz nokta var. Siyah ve beyaz noktalar arasındaki mesafenin 1 birim olduğunu kanıtla… (Goldman Sachs teknoloji analisti ararken sormuş.)

– Bir trafik işareti olsaydın ne olurdun?.. (Pasific Sunwear, satış yardımcısı ararken sormuş.)

– Hayatta yapmış olmaktan ötürü özellikle gurur duyduğun bir şeyi söyle?.. (Apple, yazılım mühendisi ararken sormuş.)

– Eğer Mars’tan gelmiş olsaydınız problemleri nasıl çözerdiniz?.. (Amazon, İnsan Kaynakları’na yönetici ararken sormuş.)

– Bir asansörü nasıl test edersiniz?.. (Microsoft, yazılım geliştirme mühendisi ararken sormuş.)

– Size bir kutu kurşun kalem verilse, bunları, geleneksel kullanımı dışında 10 ayrı biçimde nasıl kullanırsınız?.. (Google, yönetici asistanı ararken sormuş.)

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER