-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Kahve Molası

Türkiye’de çay tüketimi çok yaygın olsa da, hoş kokusu ve kendine has tadı nedeniyle kahve de evlerimizde, işyerlerimizde kabul görmüş bir içecek. En çok tercih edilen içecekler arasında, çaydan hemen sonra ikinci sırada gelmektedir. Hatta bazılarımızın, olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Çünkü çay tiryakiliği gibi kahve tiryakiliği de oldukça yaygın.

Hazır söz kahveden açılmışken, kahveyle ilgili bir araştırmadan bahsetmek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde,  Omega Araştırma Organizasyon Eğitim Danışmanlığı, Mikado Yayınları ve Kahve.gen.tr sitesi tarafından ”Kahve Tüketimi” konulu bir araştırma yapıldı. 1.331 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırma, kahve tüketimiyle ilgili oldukça dikkat çekici veriler içeriyor.

İşte araştırmanın sonuçları;

halkımızın %78.7’si düzenli kahve içiyor. Günün en çok kahve içilen vakitlerini, %36.9 ile akşam yemeğinden, %24.6 ile öğle yemeğinden, %19.8 ile kahvaltıdan sonra olarak belirten katılımcıların %68.2’si kahvesini evde, %27.7’si işte, %6.7 ise dışarıdaki mekanlarda içiyor.

Türk halkının %29.2’si yorgunluk hissettiğinde kahve içmeyi seviyor. Kahvenin tadını ve kokusunu seven, rahatlattığını ve sağlıklı olduğunu düşünen katılımcıların %68.6’sı sade, %37.7’si sütlü, %13.9’u kremalı kahveyi tercih ediyor.

Evine aldığı kahve markasını seçerken, öncelikle lezzet, ardından kahve markasının tanınırlığı, kolay bulunurluğu ve çevrede tercih edilmesi gibi faktörler öne çıkıyor. Çay içmeyi sevmek, sağlık açısından zararlı olduğunu düşünmek, tadını sevmemek ve çocukluktan gelen alışkanlıklar ise “kahve içmeme” nedenleri olarak sıralanıyor. Araştırmaya göre, Türk halkının büyük bölümü, ev dışında sosyal aktivite olarak kahve içmeyi tercih ediyor. Ev ve iş yeri dışında tüketilen kahve türleri de farklılık gösteriyor.

Araştırmada ayrıca; kahve bağımlılığı, tüketim şekilleri, pişirme yöntemleri, kahve içmenin sosyalleşme aracı olup olmadığı ve otomatlardan kahve alma konusundaki tercihler gibi, ilgi çekici konularda elde edilen sonuçlar da yer alıyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER