-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Türkiye’de En Çok Maaşı Bu Şirketler Ödüyor

Türkiye, genç nüfusunun çok olması nedeniyle işsizlikle en çok boğuşan ülkeler arasında sayılıyor. Ekim 2013 TUİK istatistiklerine göre sadece üniversite mezunu olan  637 bin işsizimiz mevcut. çalışan her 10 kişideb 4’ü ise eğitim düzeylerinden daha düşük işlerde istihdam edilmiş durumda. Bu da demektir ki, insanlar geçim engelini aşabilmek amacıyla, önlerine çıkan herhangi bir işte çalışmayı kabul edebiliyorlar. Asgari ücretle çalışmak zorunda kalan üniversite mezunlarının sayısı da oldukça kabarık.

Bunlar Türkiye’nin en önemli gerçeği. Türkiye’de bir başka gerçek daha var ki, o da tekstilden gıdaya, beyaz eşyadan petrole kadar bazı şirketler, ödedikleri astronomik ücretlerle adeta çalışanlarını ihya ediyor. Bu şirketlerde istihdam edilmeyi başaranlar için asla geçim sıkıntısı sorunu olmuyor. Çünkü çalışanlarına para akıtıyorlar. Ancak ortak özellikleri, donanımlı ve kalifiye eleman aramaları. Her biri bulunduğu pazardaki ağırlığını ve gücünü artırmak amacıyla nitelikli işgücü tercih ediyorlar. Eğer bu şirketlere girmek ve bol ücret almak istiyorsanız, piyasada iş arayan emsallerinize fark atmanız gerekiyor. Çok iyi düzeyde dil bilmek, donanımlı bilgisayar eğitimi, meslek deneyimi …vs.

İyi ve yüksek ücretli iş arayanlar ve kendilerine güvenenler için yüksek maaş ile eleman çalıştıran bu eli bol şirketleri portalımıza taşıdık. Umarız fikir edinmeniz açısından faydalı olur…

– BEYAZ EŞYA VE ELEKTRONİK

Arçelik, Bosch, GE, Siemens Bu sektörde de yüksek ücret ödeyen şirketler arasında ilk sırayı uluslararası şirketler alıyor. Sektörün güçlü yerli oyuncusu Arçelik de pazardaki ağırlığını artırmak için nitelikli işgücünü tercih ediyor.

– BİLİŞİM

Turkcell, Microsoft, IBM, HP Uluslararası bilişim şirketleri, yurtdışındaki uygulamaları da göz önünde bulundurarak ücret belirliyor. Bu nedenle bu şirketlerde ücretler daha yüksek. Turkcell ise sektördeki iddiasını güçlendirmek için ‘iyi’ ücretler ödüyor.

– PERAKENDE

Tesco, Carrefour, Shaya Group Kimi pozisyonlarda ücretler sektör ortalamasının yüzde 40 bile üstüne çıkabiliyor. Yabancı şirketler burada da yüksek ücret veriyor. Sektördeki liderlik iddası da ücretlerde önemli rol oynuyor.

– İLAÇ

Pfizer, GlaxoSmithKline, Novartis, Roche Nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyaç ve sektör özelinde çok sıkı bir rekabet yaşaması şirketleri yüksek ücret ödemeye yöneltiyor. Sektörün öncüleri ve agresif büyüme hedefleri olan şirketler, bu nedenle ücretleri yüksek tutmak zorunda kalıyor.

– İNŞAAT

Enka, Tekfen, Gama Ücret ortalaması çok yüksek bir sektör değil. Küçük çaplı ve kurumsal olmayan şirketler ağırlıkta. Ancak büyük projeleri gerçekleştiren kurumsal şirketler sektör ortalamasının yüzde 20-30 üzerinde ücret ödüyorlar. Çimento sektöründe ise Set Group ve Lafarge, ücret politikalarıyla rakiplerinin önüne çıkıyor.

– KİŞİSEL BAKIM VE TEMİZLİK

Unilever, Procter&Gamble Unilever ve P&G, sadece sektörlerinde ve Türkiye’de değil, faaliyet gösterdikleri diğer ülkelerde de ortalamanın üzerinde ücret ödüyor. Rekabetin yoğunluğu, bu iki şirketin ücretlerini sektörün yüzde 30-40 üzerinde tutmasına neden oluyor.

– MOBİLYA

İkea, Tepe Group İkea, uluslararası organizasyonuyla uyumlu ücret politikası izlerken, Tepe, güçlü bir grup olmasının avantajlarını çalışanlarına yansıtıyor.

– GIDA

Nestle, Kraft, Ülker, Unilever, Frito Lay Gıdada yüksek ücret veren şirketler, çalışan bağlılığını ve bu sayede istikrarı sağlamayı hedefliyor. Büyük eğitim ve know-how yatırımı yaptıkları çalışanlarının rakip tekliflerine açık olmalarını istemiyorlar. Bu nedenle ücretleri yüksek tutuyorlar.

– OTOMOTİV

Mercedes, Renault, Peugeot Yoğun rekabet, iddiası olan şirketlerin ortalama yüzde 30’a kadar daha fazla ücret ödeyerek nitelikli işgücü istihdam etmesine neden oluyor. Firmaların yabancı olması da yüksek ücretlerde etkili.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER