19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Türk Erkekleri Kadınlarını Neden Döver?

702644838977Kadınlara uygulanan şiddet ve dayak konusu dünyada olduğu gibi ülkemizin de gündeminde her zaman. Eğitimli ya da eğitimsiz, eşlerinden dayak yiyen kadınların sayısı küçümsenemeyecek kadar çok. Erkekler kadınları neden döver? Kadınların dayak yeme sebepleri ülkeden ülkeye değişiyor. Bizim ülkemizde ise ”kaşının altında gözün var” sebeplerine dayanacak kadar çoğu zaman basit sebeplerle erkekler eşlerini dövebiliyorlar.

Ülkemizde Şefkat-Der tarafından kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların genel olarak dayak yeme sebepleri listelenmiş ve bu konu hakkında bir rapor düzenlenmiş. Listeye baktığınızda, dayak sebeplerine çok şaşıracaksınız, ”insan eşine bu sebepten şiddet uygular mı?” diyeceksiniz.

İşte Türk erkeklerinin kadınları dövme sebepleri…

Kadının cinsel ilişkiye girmek istememesi,
fazla kilo aldığı iddiası,
çocuk doğuramaması veya erkek çocuk doğuramaması,
yemeğin tuzlu, yanmış,
soğuk ya da güzel olmaması,
erkeğin giyeceğinin iyi ütülenmemesi,
kapının geç açılması,
kadının hasta olması ve iyileşememesi,
izinsiz dışarı çıkılması,
çocuğun başarısızlığı,
sobanın yanmaması,
çocuğun babaya benzememesi,
kadının boşanmak istemesi,
erkeğin başka kadınlarla olan ilişkisine karışılması,
çalışan kadının maaşının tamamını erkeğe vermemesi,
berdel evliliği ret etmesi,
kadının çalışmak istemesi,
erkeğin işsiz kalması,
ailenin ekonomik sıkıntı çekmesi,
erkeğin tuttuğu takımın yenilmesi,
alkol ve kumar alışkanlığı olan eşin kadın tarafından uyarılması,
erkeklerin kendi arasındaki maço erkek tartışması.”

9 BİN KADINLA GÖRÜŞÜLDÜ
Derneğin Kadın Hayata Tutunma Evleri’ne 1995 yılından beri sığınan 9 bin kadın ve genç kızın maruz kaldığı şiddetin gerekçeleri üzerinde durularak yapılan araştırma sonucu düzenlenen raporda, aile içi şiddetin bahaneleri şöyle sıralandı:

NASIL DÖVÜYOR?

Raporda, erkeğin uyguladığı fiziksel bazı şiddet yöntemlerine örnek olarak da “Yumruk, tekme, sopa, kemer kullanılarak, yüze, göze, kafaya, göğse, sırta ve dize vurulması”, “Yüze, göze, asit, kezzap gibi yanıcı maddeler atılması”, “Kaynar su, çay suyu, kahve suyu fırlatılması”, “Yanan sigaranın çıplak vücutta söndürülmesi”, “Bıçakla ve silahla yaralama” gösterildi.

KADININ EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜ ŞİDDET TÜRLERİ

Raporda, gördüğü şiddetten dolayı büyük bölümü suç duyurusunda bulunmayan kadının en çok, “Çocuklarının, evde bulunan misafir ya da akrabalarının, sokakta yabancıların önünde” şiddet görmekten dolayı üzüldüklerine yer verildi.

Kadının, gördüğü şiddetin vücudunda gözle görünür bir iz bırakması halinde de üzüntüsünün arttığına işaret edildi.

Raporda, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde kadınların bazılarının kendilerine ait önerilerinin olduğuna da yer verildi.

Kadınların bazıları önerilerinde, kendilerine uygulanan şiddet türünün aynısının erkeğe de uygulanmasını talep etti.

Rapora göre, şiddete maruz kalan kadınların önerileri arasında, “Şiddetin yüz kızartıcı suçlar kapsamına alınması, şiddet gösteren erkeklerin akıl ve ruh sağlığı yönünden tedavi edilmesi ya da televizyon, gazete, internet ve belediyelerin reklam panolarında teşhir edilmesi” de bulunuyor.

Kadınların bir kısmı da şiddetten korunmak için kimlik değişikliği veya estetik ameliyat dahil 24 saat korumalı tedbir istiyor.

Şefkat-Der, araştırma sonucu hazırlanan raporu, bazı şiddet mağduru kadınlar ile yarın dernek genel merkezinde düzenlenecek toplantıyla kamuoyuna duyuracak

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER