10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Tüp Bebek Tedavisinin Zararları

Günümüzde tüp bebek yöntemi sayesinde anne-baba olanların sayısı oldukça kabarık. Normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok başvurduğu, hatta defalarca denediği bir yöntemdir. Tüp bebek yöntemi, kadın ve erkek her ikisinden de alınan üreme hücrelerinin farklı yöntemlerle döllendirilmesi işlemlerini kapsar.

Tüp bebek tedavi yöntemi sayesinde anne-baba olma ideallerine ulaşan çiftler olduğu gibi yöntemin başarılı olmadığı çiftler de vardır. Uzmanların veriler üzerinden yaptıkları araştırmalara göre tüp bebek tedavisinde başarı oranı %50′ dir. Bu nedenle bazı çiftlerde oluşan olumsuz faktörler tüp bebek tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi, kadınlar üzerinde uygulandığından bu uygulamalar neticesinde anne adayına bazı zararlar verebilmektedir. Uygulamalar sırasında bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar her anne adayında olmasa da vücut direncine bağlı olarak bazılarında çeşitli sağlık sıkıntılarına neden olabilmektedir.

Bu sıkıntılar nelerdir?

Tüp bebek tedavisi, anne adaylarının yumurtalıklarında aşırı büyümelere yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra yumurtalık kanseri riski taşımaları da söz konusudur. Tüp bebek yöntemiyle döllenmelerde bebeğin genetik yapısında bozukluklar meydana gelebilmekte, bebekte erken yaşlanma belirtilerine rastlanılabilmekte ve yumurtalıkların zedelenmesi gibi sağlık sorunları görülebilmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER