10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Çalışan Kadınlar Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor

Kadınlar başarılı çalışmalarıyla iş yaşamındaki yerlerini çoktan sağlamlaştırdılar. Gerek kamu gerekse özel sektörde çalışan, üst düzeylere kadar yükselen kadınların sayısı neredeyse erkekler kadar var. Azimleri, hırsları ve özgüvenleri sayesinde bir çok alanda erkeklerden bile daha başarılı olmaya başladılar.

Anne olmayı kariyere, kariyer sahibi olmayı anneliğe tercih eden o eski tip kadın modelinin yerini, her ikisine de sahip olmak isteyen inatçı kadın modeli aldı. Kadınlar artık hem kariyerlerinden taviz vermiyorlar hem de anne olmayı ertelemiyorlar. Üstlendikleri bu iki rol kadına fazladan sorumluluklar ekleyerek iş yükünü arttırdığından, bazı psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor.

Kadının hem iş yerinde mükemmeliyetçi zihniyetle çalışması, hem de evde anne rolünü üstlenmesi, ev işlerinin yükünü tek başına omuzlamaya çalışması zaman zaman ruhsal sıkıntılar yaşamasını kaçınılmaz kılıyor.

Günün iş yorgunluğunun ardından çocuğuna iyi bir anne olma çabası, onun isteklerini yerine getirmeye çalışması, ofiste biten işin evde devam etmesi aşırı yorgunluğa sebep oluyor. Çalışan kadın çocuğunu evde bıraktığı için bu suçluluk psikolojisi ile çocuğuna düşkün anne rolünü üstleniyor. Yaşadığı eksik ilgiden ileride çocuğunun kendisini sorumlu tutacağından korkuyor.

Uzmanlar, hem çalışan hem de anne olan kadınların çok fazla yorulduğunu, bu yorgunluğun psikolojilerine yansıdığını söylüyorlar. Bu tür hanımlar için tükenmişlik sendromunun kaçınılmaz olduğunu belirtiyorlar ve tükenmişlik sendromu belirtilerini şöyle sıralıyorlar;

-hiç geçmeyen yorgunluk hissi
-midede ve bağırsaklarda rahatsızlık
-uyku sorunu
-cinsel isteksizlik
-unutkanlık
-bıkkınlık, tükenmişlik hali
-panik atak belirtileri, sürekli gerginlik ve depresyon
-kas ve eklemlerde ağrılar oluşması
-düşüncelerde karmaşa yaşanması, beyinde ağırlaşma

Kadınların hem kariyer sahibi, hem de anne olmalarında bir sıkıntı yok. Sıkıntı olan şu; hem anneliği hem de iş hayatını birlikte yürütemeyeceği korkusuyla çocuğun her istediğini yapmaya çalışmaları ve ev işlerine çok fazla düşkün olmaları.

Uzmanlar, kadınların çalışıyor olmaları sebebiyle iyi kadın, iyi anne olamayacağım endişesini atmaları halinde bu tür sorunların yaşanmayacağı konusunda kadınları uyarıyorlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER