23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Trafiği Daha Az Stresli Atlatma Yolları

98745Trafik stresi, büyük şehirlerde yaşayan insanların en önemli gündelik sorunlarındandır. Sabah işe giderken, iş çıkışı yaşanan trafik sıkışıklığı insanı canından bezdirir bir haldedir. Uzmanlara göre ise, insan psikolojisini baskı altına alıp depresyona neden olan bir unsur.

Trafikte yaşanan gerginlikler ve bu gerginlik sonucu yaşanan tatsız olaylar zaman zaman basında yer almaktadır. Modern yaşamın stresli ve gergin insanı, zaten kurulu saatli bomba psikolojisiyle her şeyi sorun etmeye hazır olduğundan, trafik gerginliklerinde de istenmeyen olaylar yaşanmaktadır. Ne yazık ki, hiç yoktan yere ölümle sonuçlanan vakalara bile rastlanmaktadır.

Yoğun trafikteyken direksiyon başında sakin kalabilmenin ve trafikten daha stressiz çıkabilmenin yollarını araştırdık. Özellikle büyük şehir insanıysanız, bu bilgiler çok işinize yarayacak.

İşte trafiği daha az stresli atlatmanın yolları;

– Direksiyondayken Başka İşlerle Meşgul Olmayın; Kazaların %80 gibi büyük bir oranının, trafikteyken sürücünün başka işlerle meşgul olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bir kaç dakika bile olsa, sürücünün dikkatini başka bir işe odaklaması direksiyon hakimiyetini kaybetmesine neden olabiliyor. Buna, bir elin direksiyonda, bir elin cep telefonunda olması durumu da dahil.

Trafikte cep telefonuyla konuşmak yasak olmasına rağmen, malesef bir çok sürücü bu kurala uymayıp kazalara davetiye çıkarıyor. İllaki konuşmak zorunda kalınıyorsa kulaklık kullanılarak konuşulması en doğrusu olacaktır.

– Navigasyondan Faydalanın; Eğer yolunu bilmediğiniz bir yere gidiyorsanız, yanlış yola girme ihtimaliniz ile dönüşte sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Diğer sürücülerin sinir bozucu korna seramonileri de cabası. Bu duruma düşüp sinirlerinizi bozmamak için, ya gideceğiniz yeri internette önceden araştırın ya da navigasyon cihazından faydalanarak yön tayini yapın.

– Bakışlarınızla Huzuru Bulun; İlk başta kulağa biraz romantik bir söylem gibi gelebilir. Ama aslında trafikteki agresyonu azaltmak için en etkili yöntemden söz edeceğiz. Trafikte seyir halindeyken asla diğer araç sürücüleriyle göz göz gelmeyin. Özellikle de sinirli olduğunu hareketlerinden gözlemleyebildiğiniz sürücülerle. Işıklarda beklerken aynanızın duruşunu kontrol etmek gibi hareketlerle oyalanabilir, diğer sürücülerle sessiz bir sürtüşmeye girmezsiniz böylece. Sürüş esnasında da sadece yola odaklanın ve diğer sürücülerle temas kurmayın. Bu, diğer sürücülerin öfkesinden etkilenme olasılığınızı en aza indirir.

– Radyodan Eğlenceli Bir Proğram Seçin; Gülmek ve eğlenmek stresi azaltmada en etkili yöntemlerdir. Bu nedenle trafikteyken pozitif olabilmek için yolculuğu eğlenceli hale getirmeniz gerekir. Sıkıcı haber proğramları yerine, sizi eğlendirip güldürecek proğramlar tercih ederek trafiği çekilir hale getirebilirsiniz.

– Kornayı Unutun; Siz kornaya bastıkça trafik ilerlemeyecek. Bu, sadece trafiğin gürültüsüne yenisini ekleyecek, o kadar. Avrupa’da yapılan çalışmalar trafik gürültüsünün kan basıncını ve kalp krizi riskini yükselttiğini ortaya koyuyor. İyisi mi, kornayı sadece acil durumlara saklayın.

– Yeni Yollar Aramayı Bırakın; Trafik sıkışık diye her zamanki yolun dışına çıkıp yeni boş yollar bulmaya çalışmayın. Neticede işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde o boş zannettiğiniz yollar da dolu olacaktır. Dolayısıyla sürekli yolunuzu değiştirip duvara toslar gibi her defasında yeni bir trafik sıkışıklığıyla karşılaşmayın. Bu, var olan trafik stresinizi daha da artırır.

– Sürekli Şerit Değiştirmeyin; Yolculuk süresini kısaltmak için, sıkışık trafikte sürekli şerit değiştirmek zannettiğiniz gibi sizi hızlandırmaz. Aynı şeritte seyretmeye devam etmeniz, gideceğiniz yere hızlı ulaşmanızı sağlar. İyisi mi tek bir şeridi, özellikle sağ şeridi tercih edin ve istikrarlı bir şekilde oraya ilerlemeye devam edin.

– Otomobilinizde Esans Bulundurun; Amerika’da yapılan bir araştırmada yasemin gibi esansları koklamak, beyindeki motor tepkilerin gelişmesine katkıda bulunduğu tesbit edilmiş. Bu da frene daha hızlı basmaya yarıyor. Okaliptus, kafur ve nane karışımının empati yeteneğini geliştirdiği, çılgın şoförlere karşı daha sakin kalabilmenize yardım ettiği belirtiliyor. Aynı zamanda çalışmaların anksiyete ve klostrofobiyi azalttığını gösterdiği yeşil elma ve salatalık da zihninizi rahatlatmaya yardım ediyor. İyisi mi hemen esans satan bir mağazaya uğrayın ve sizi rahatlatacak bir koku satın alın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER