19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Topuk Çatlaklarına Doğal Krem Tarifi

1388757333_066575200_1388757333Topuk çatlakları genelde çift taraflı olup, en çok karşılaşılan ayak sorunlarından bir tanesidir. En önemli sebebi ise, ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalmasıdır. Sürekli olarak ayakta kalmak da topuk çatlaklarının nedenleri arasındadır. Topukların zamanla nasırlaşıp sertleşerek oluşan kuruma sonucunda topuklarda çatlaklar oluşmaya başlar. Çoğu zaman ağrı olmasa da çatlakların ilerlemiş durumlarında sinir uçları açıkta kalacağı için dayanılmaz ağrılar da oluşabilir. Kadınlar tarafından en çok sorun edilen tarafı ise, ayakta estetik bozukluk oluşturarak, kötü görünüme sebep olmasıdır.

Topuk Çatlakları Nasıl Önlenir?

– Topuk çatlaklarının en önemli sebebinin, ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalması olduğundan bahsetmiştik. Böyle bir durumunuz varsa, akşam eve geldiğinizde su ve deniz tuzu karışımı hazırlayarak ayaklarınızı en az yarım saat bu suda dinlendirmeniz faydalı olacaktır. Yaz aylarında ise çok fazla açık ayakkabı giymek zorunda kalıyorsanız bir süreliğine kapalı ayakkabılara geçmenizde fayda vardır. Çünkü topuklar güneş ışınlarının etkisiyle kurur ve çatlamaya başlar.

– Çorap giymeyenlerde çatlaklar daha sık görüldüğü için, çorap giymek çatlak oluşumunun önüne geçecektir. Yaz aylarında çorap giymeyenler ise, topuklarda kurumayı önlemek için geceleri yatmadan vazelin sürerlerse oluşacak çatlakları önlemiş olurlar.

– Hafif seviyede oluşan çatlaklar için iki bakım yeterli olacaktır. Genç ciltler, tedaviye daha hızlı yanıt verirler.

Topuk Çatlakları İçin Doğal Krem

Malzemeler

1 yemek kaşığı vazelin
Yarım çay bardağı gliserin
Yarım çay bardağı kakao yağı

Hazırlanışı ve Uygulama

Malzemeler bir cam kavanoz içinde iyice karıştırılıp, her akşam ayaklara sürülerek, temiz ve pamuklu çorap giyilir. Eğer şeker hastasıysanız ve çatlaklarda kanama varsa, karışımın içine bir ampul E vitamini eklemelisiniz.

Uygulamayı gündüz yapmamak gerekir. Gündüz ayakta terleme oluşumuna sebep olacağından mantar tehlikesi ortaya çıkabilir.

Bunun dışında deniz tuzu ve zeytinyağı karışımı uygulanması  da topuk çatlaklarının tedavisine iyi gelmektedir.

Elma sirkesi eklenmiş su içerisinde ayakların bekletilerek, yumuşamış çatlaklara ponza taşı uygulanarak krem sürülmesi çatlakların yok olmasına yardımcı olan bir başka yöntemdir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER