29.7 C
New York kenti
Perşembe, Ağustos 18, 2022

Topuk Bakımına Bitkisel Öneriler

Hanımlar için güzellik bir bütündür. Kendisine özen gösteren kadınlar, vücut bakımlarını ihmal etmezler. Ayak bakımı da vücut bakımının bir parçasıdır. Ancak çoğu zaman, özellikle kış aylarında ayak bakımına pek önem verilmez. Yaz ayları gelip, açık ayakkabı giyme dönemi gelinceye kadar bu önemli ayrıntının üzerinde durulmaz.


Oysa kış aylarında kuruyup çatlamaması ve bakımlı durması için ihmal etmemek gerekir. Özellikle ayakların topuk kısmı dışsal etkenlerle kuruyup, kabuklanarak derin çatlaklar oluşur. Bu da ayakta çirkin bir görünüm oluşturur.

Siz de nasılsa kış mevsimi diye ayaklarınızı ihmal edenlerdenseniz, geç kalmış sayılmazsınız. Uzmanların bazı önerilerini yerine getirerek kısa sürede güzel görünümlü ve bakımlı ayaklara sahip olabilirsiniz.

– Yoğun ve yorucu geçen bir iş gününün ardından alacağınız duşla yumuşayan topuklarınıza vazelin sürebilirsiniz. Ya da tercihiniz kremlerden yanaysa yoğun nemlendiricili bir krem sürebilirsiniz. Çorap giyerek yatın ve sabah kalktığınızda topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

– Eğer topuklarınız sertleşmişse yarım limon suyuyla ovarak yumuşatabilirsiniz. İsterseniz limon suyuyla ovduktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz. Böylece nem oranını ikiye katlamış olursunuz.

– Topuklar banyodayken yumuşar. Bir topuk taşıyla ovarak ölü derileri yok edebilirsiniz. Banyodan sonra nemlendirici sürmenizde fayda vardır.

– Ayaklarınızı güzelleştirmek için, kozmetiklerden ziyade doğal yollarla daha iyi sonuç alabilirsiniz. 3 yemek kaşığı toz şeker ile beş yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak topuklarınıza sürüp, 15 dakika bekleterek durulayın. Bu bakım topuklarınızı ölü derilerden arındırır ve yumuşacık yapar.

– Pamuklu çoraplar giyilmesi ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir.

– Ayaklarda deri altı yağ tabakası yoktur. Bu nedenle çok çabuk kurur ve çatlarlar. Günlük olarak ayaklarınıza nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

– Vücut ve tüm deri tabakalarında olduğu gibi ayaklar da hücre yenilemesini en iyi gece yaparlar. Bu nedenle ayak bakımınızı uykuya çekilmeden önce yapmanızda fayda vardır.

– Tüm gün yorulan ayaklarınızı akşam dinlenmeye çekilmeden önce soğuk su ile yıkayın. Bu, kılcal damarlardaki kan akışını hızlandırır. Ayaklarınızın rahatlamasını sağlar.

– 10 adet aspirini ezip bir miktar vazelinle krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve topuklarınıza sürün. Üzerine bir yün çorap giyin ve bir süre bu şekilde bekleyin. Hem ayaklarınızın hem de topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER