3.3 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Tıraş ve Cildiniz

Tıraş olmak, bir çok erkek için bakımlı olmanın vazgeçilmez unsurudur. Kendine titizlikle özen gösteren, temiz görünmeyi seven her erkek günlük tıraşını ihmal etmez.

Aslında tıraş, erkekler için temiz ve bakımlı görünmekten ziyade cilt bakımı açısından büyük önem taşır. Erkekler ile kadınların ciltleri birbirlerinden farklı yapıdadır. Erkek cildi, kadın cildine göre daha kalın ve daha dayanıklıdır. Ancak, günlük tıraş olmak zorunluluğu yüzünden, eğer gerekli özen gösterilmezse cilt tahriş olabilir. Ya da farklı cilt sorunları oluşabilir.

Günlük tıraş esnasında ciltte meydana gelen yaralanmalar, cilt enfeksiyonlarına neden olacağından erkek cildi, kadın cildine göre daha fazla bakım ister.

Tıraşın ıslak veya kuru olarak yapılması, her ikisi de cilde zarar verir. Öncelikle tıraş bıçağı ile yapılan tıraş, yani ıslak tıraş kıl köklerindeki foliküllere zarar verir. İltihaplanmalar oluşabilir. Kıl dönmesi meydana gelebilir. Cilt bu tür enfeksiyonlardan rahatsızlık duyar ve çevresel etkenlere karşı hassaslaşır.

Cildin enfeksiyon kapmaması için kullanılan tıraş malzemelerinin çok az miktarda da olsa alkol içermesine dikkat etmek ve cilt için kullanılacak ürünlerin cilt tipine uygun olmasına özen göstermek gerekir.

Cilt sağlığını korumak ve güzel bir cilde sahip olmak için tıraş sonrası bakıma önem vermek gerekir. Alkol içerdiği için kolonya kullanmak ciltte oluşan tıraş yaralanmalarının iyileşmesini geciktirir. Bu sebeple tıraş sonrası kolonya yerine, alkol içermeyen ve cilt tipine uygun bir after shave kullanılması önerilir.

Daha rahat tıraş için;

-Cilt sıcak su ile durulandıktan sonra köpürtmelidir. Sıcak su cildi ve kıl köklerini yumuşatacağından daha kolay tıraş olunmasını sağlar.

-Sıcak su ile durulanarak yumuşatılmış cilde, tıraş köpüğü ya da tıraş kremi masaj yaparak yayılır. Tıraş köpüğü kullanılacaksa fırçaya gerek yoktur. Ele sıkılıp cilde sürülebilir.

-2 ya da 3 bıçaklı tıraş makinelerinin kullanılması tıraşın kolay olmasını sağlayacaktır. Bıçaklar arasında kıl birikmesini önlemek için tıraş makinesinin sık sık sıcak suyla durulanması gerekir.

-Çene ve boyun en sert sakalların yer aldığı bölgedir. En son tıraş edilmesi gerekir. Böylece köpük ve su bu bölgelerde daha çok kalarak kıl köklerinin ve cildin daha iyi yumuşamasını sağlar.

-Tıraştan sonra mutlaka cildi soğuk su ile yıkamak gerekir. Soğuk su, açılan gözenekleri kapatır ve cildi doğal dengesine kavuşturur.

-Yumuşak bir havlu yardımıyla cilt kurulanır ve besleyici bir bakım ürünü uygulanır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER