10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Tibet Mayası ve Faydaları

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERATibet mayasını, bir Tv proğramında bahsederek ilk kez Dr. Erdoğan Zaim gündeme getirdi. Bir çok faydası olduğundan söz edilen bu Tibet mayası nedir peki? Tibet mayasını makalemizde işleme amacımız faydalarından bahsetmek ama önce ne olduğu hakkında bilgiler vererek başlayalım. Dr.Erdoğan Zaim’in anlattıklarından yola çıkarak;

İşte Tibet mayası efsanesi…

Tibet mayası, aynı kefir gibi sütün mayalanması ile elde edilen ayrana benzer içecektir. Ancak, kefirden farklı olarak keçi sütünden elde edilir ve kefir gibi çoğalma eğilimi göstermez. Tam tersi, enerjisini süte vererek azalır ve üç aylık bir ömrü vardır.

Tibet mayasının içeriğinde;

– Yararlı bakteriler

– İyi kolesterol

– Antibiyotikler

– Antioksidanlar

– Antibakteriyeller

– Fosfalipitler

– Selenyum türevi

– Katalaz

– folik asit, pantotenik asit, linoleik asit, niasin C vitamini, A,D,E,K,B1,B2, B3 (pp vitamini) B6, B8 (biyotin ) B12

– bakır, molibden, çinko, mangan, betakaroten, Magnezyum, potasyum, sodyum, klor, demir

– izolösin, treonin, metiyonin, sistin, lizin, valin, kalsiyum, fosfor, Sfingomiyelin, triptofan, fenil alanin, trozin, lösin

gibi bir çok vitamin ve mineral ile yaşamsal önemi olan madde bulunur. Tibet mayası, ilk olarak Tibet rahipleri tarafından bulunmuş ve kullanılmıştır. Tibet mayası, diğer kefir türleri gibi alkol özelliğine sahip olmadığından karaciğere zarar vermez. Oysa diğer kefir türleri, bu özelliklerinden dolayı bir süre sonra karaciğere zarar verirler.

Şunu da belirtmekte fayda görüyoruz, Tibet mayası henüz ülkemizde üretilmemektedir.

Tibet Mayasının Faydaları

– Osteoporoz için tek doğal ilaçtır. Bu nedenle en önemli faydalarından biri kemik erimesine iyi gelerek tedavi etmesidir.

– Emzikli kadınlarda sütü çoğaltır ve anne sütünün kalitesini artırır.

– Kilo problemi olanlara çok faydalıdır. Aç karnına içilirse zayıflatır, tok karnına içilirse kilo aldırır.

– Vücutta bulunan tüm organlara faydalıdır ve organların fonksiyonlarını düzenler. Güçsüz düşen organları güçlendirmeye yarar. Bunu organ salgıları tamir mekanizması ve kan akışını düzenleyerek yapar.

– İnsan sağlığı için gerekli olan tüm vitamin, mineral ve yaşamsal maddelerin %70’ine yakınını içeriğinde barındırması sebebiyle oldukça güçlü bir gıdadır. Bebek ve çocukların gelişme dönemine katkı sağlamak amacıyla destek olarak verilebilir.

– Kronik yorgunluğa iyi gelir ve ortadan kaldırır. Stres ve fiziksel yorgunluktan kaynaklı fiziksel zayıflıklara iyi gelir.

–  Erken yaşlanmayı önler olağan üstü hücre yenileyicidir ve antioksidandır yani insan vücudunda sürekli hücreler yenilenir. Kemik deri kan kalp kas hücreleri sürekli yenilenirler bu yenilenmede doğru ham madde verilirse olağan üstü hücre yenileyici olur. Doğal antibiyotik baktirisid özelliğinden dolayı oksitlenmiş yani kanser hücresi olmaya aday hücreleri fagosite ederek yok ederler.

– Kanser denilen ca durumunda önce gelişmesini durdurur sonra yayılmasını engeller ve hasar gören dokuların iyileşmesini temin eder bunu içinde barındırdığı vücudun ihtiyacı bulunan eksik veya hasar görmüş maddeleri yerine koyarak yapar.

– Akciğer veremi ve kanserini tedavi edici özelliği vardır. Yani hem tüberküloz mikrobu üzerine etkili hemde akciğer kanserini yok edici özelliği ve tahrip olan dokuyu tamir edici özelliği vardır.

– Doğal antibiyotik özelliğinden dolayı kanda ve organlarda bulunan iltihapları temizler yani yüksek lökosit düzeylerini altta yatan nedeni tedavi ederek düşürür.

– Mide ve bağırsaklarda oluşan ülseri ve iltihapları yani gastriti iyileştirir ve normal sağlığına kavuşmasını sağlar.

– Safra kesesini iyileştirir. Safra kesesi taşlarının parçalanmasını sağlar ve dökülüp atılmasını kolaylaştırır bunu taşların yapısındaki yağ asitlerini bozup parçalayarak yapar bu etkisini kötü kolesterol dediğimiz yapıyı da aynı şekilde parçalar.

– Karaciğer dalak ve bağırsaklardaki salgı bezlerini iyileştirir. Yani şeker hastalığı için kan hastalıkları için ve barsak salgı ve enzimlerini düzenleyici tedavi ve tamir edici özelliği vardır.

– Kalbi besleyip damarlardaki kötü kolesterolü parçalar ve vücuttan atılmasını sağlar. Yani kolesterol ilaçlarına gerek kalmadan kalıcı bir 3 aylık tedavi ile bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER