4.5 C
New York kenti
Çarşamba, Kasım 30, 2022

Genç Erkekler Testis Kanserine Dikkat!

Testis kanseri, erkeklerin yumurtalıklarında oluşan bir kanser türüdür. Daha çok 20-40 yaş arasındaki genç erkeklerde görülür.

Uzmanlar, son zamanlarda testis kanserinde meydana gelen artışlar sebebiyle genç erkekleri dikkatli olmaları hususunda uyarıyorlar. Belirtilerinin yok denecek kadar az olması yüzünden çoğu zaman geç farkedilen bir kanser türü olmasına da dikkat çekiyorlar.

Kişinin kendisini düzenli olarak muayene etmesi neticesinde erken teşhis edilmesi durumunda kolaylıkla tedavi edilebilir. Genel olarak sperm üretmeye yarayan hücrelerde oluşur. En önemli belirtisi testislerde ortaya çıkan fındık büyüklüğündeki sertleşmedir. İlk aşamalarında başka bir belirtisi olmadığı için erken teşhis edilebilmesi güçtür. Bu nedenle erkeklerin dikkatli olmaları, testislerde meydana gelen şişlikleri hafife almamaları gerekir.

Testis kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Genetiksel olarak da gelişebilir. Testislerinde gelişim bozukluğu olanlar ile küçük testislere sahip kişiler, bu kanser türü açısından risk altındadır.

Belirtileri;

Testiste ortaya çıkan büyüme veya şişlik
Ender olarak göğüslerde büyüme durumu
Testislerde şiddetli ağrı
Karın ağrısı
Skrotumda ağrı
Skrotumda sıvı toplanması

Belirtiler, her zaman kanser habercisi olmayabilir. Ancak belirtilerin iki haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka bir doktora baş vurulması gerekir.

Erkeklerin kendilerini düzenli bir şekilde muayene etmeleri neticesi erken olarak tanı konulması, hastalığın tedavisi açısından çok önemlidir. Testis kanseri belirtileriyle baş vuran kişilere tanı için kan tahlili yapılır. Ultrason istenir. Gerekli görülürse biyopsi yöntemi de kullanılabilir.

Testis kanserinin türü ve safhasına göre hastaya özel tedavi yöntemi belirlenir. Ancak erken tanı ile hastanın yaşı ve genel sağlık durumu, tedavi yöntemi belirlemede etkili olur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER