4.5 C
New York kenti
Çarşamba, Kasım 30, 2022

Testis Kanseri

Testis kanseri, erkeklerde üreme fonksiyonunu yerine getiren testislerin kanser hücreleriyle kaplanması durumudur. Bu kanser türü üzerinde yapılan çalışmalarda testisler ile meni kanalı arasında kanser yapıcı bir ilişki olmadığı gözlemlenmiş ve testis kanserine neyin sebep olduğu bulunamamıştır.

Araştırmacılar testis kanserine sebep olarak genetik faktörleri işaret etmektedirler. Aile geçmişinde testis sorunlarının görülmüş olması kişinin bu kanser türüne yakalanma riskini yükseltmektedir.Yani aileden gelen genetiğe bağlı faktörler, testis kanseri görülme olasılığını artırmaktadır.

Testis kanseri genel olarak 20-40 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Ancak, nadiren de olsa daha genç ya da daha yaşlı erkeklerde de ortaya çıkmaktadır.

Yine yapılan araştırmalara göre, beyaz erkeklerde testis kanserinin görülme oranı siyah erkeklerden daha fazladır. Yani Avrupalı erkekler, Afrikalı ya da Asyalı erkeklerden daha fazla bu kansere yakalanıyorlar.

Testis kanseri, seminomas ve nonseminomas olmak üzere iki tür olarak görülür. Testislerde sperm oluşturan hücrelere yerleşerek gelişirler.

Seminomas, genellikle 30-40 yaş aralığındaki erkeklerde görülür ve yavaş ilerleyen bir kanser türüdür. Radyoterapiye duyarlı olduğundan, tedavi edilmesi diğer kanser türlerine göre daha kolaydır. Sadece testislere yerleşirler ve başka bölgelere sirayet etmezler.

Nonseminomas, seminomasa göre daha sık görülen ve daha hızlı yayılan bir kanser türüdür. Seminomas gibi tek bir kanser hücresinden oluşmaz. Farklı karakterlerde birden fazla kanser hücresinden oluşur.

Testis kanseri, çok fazla belirti veren bir kanser türü değildir. Hastalar genellikle testislerinde yaşadıkları sorunlar yüzünden doktora başvurduklarında ortaya çıkar. Yaşanan sorunlardan bazıları şöyledir;

-Testislerde yumru şeklinde oluşan sertliklerin kaşıntı hissi doğurması,
-Testisleri çevreleyen socrotum torbasında ve kalçaya doğru bacak arasında ağrı oluşması,
-Testislerde olağan dışı büyüme ve şişkinlik durumu,
-Testislerde ağrı oluşması, ağırlık hissi duyulması

Testis kanserinin tedavisi, kanserin türüne göre değişiklik gösterir. Yapılan inceleme neticesinde;

Ameliyat,
kemoterapi,
Radyoterapi

yöntemlerinden biri doktor tarafından tercih edilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER