-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Teknoloji Uyku Düzenini Bozuyor

Uzmanlar, son yıllarda gündelik hayatta kullandığımız akıllı telefon, bilgisayar gibi teknoloji araçlarının uyku düzensizliğine sebep olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, uyku düzensizliğinin sebepleri arasında, depresyon başta olmak üzere, kalp hastalıkları, diyabet, obezite gibi hastalıkların da olabileceğini belirtiyorlar.

Uyku sorunları kapsamında yapılan araştırmaya göre, bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi teknoloji ürünlerinin, yaydıkları ışıklar sebebiyle, uyku üzerinde olumsuz etkiler oluşturup, kaliteli uykuyu engelledikleri ortaya çıktı. Uzmanlar, yapay ışıkların vücut ritmini bozması sebebiyle, kötü uykuda kilit rol oynadığını belirttiler. Ayrıca bu yapay ışıkların, insan vücudunda kafein etkisi oluşturup, uyardığı için uyku düzenini de bozduğu ifade edildi.

Harvard Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Charles Czeisler, modern uyku sorunlarında yapay ışıkların rolünü ele alan araştırmayı, Nature dergisinde kaleme aldığı makaleyle değerlendirdi.

Czeisler’a göre her gece düşen uyku saati halk sağlığında obezite, diyabet, kalp hastalıkları, depresyon ve felç gibi bir çok soruna neden olabiliyor. Bu sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da sık görülmeye başlanan bir durum.

Elektronik ışıkların vücudun doğal saatini bozduğu, akıllı telefon ve bilgisayardan yayılan LED ışıklarının standart elektrik ampullerinden daha fazla uyku bozucu etkisi olduğu ifade edilıyor.

Prof. Czeisler, uyku düzensizliğinin sebepleri arasında, uzun çalışma saatleri, gün boyu kafein tüketimi, erken okula gitmek, erken işe başlamak gibi bir çok sebebin de olduğunu belirtti.  Prof. Czeisler, yapay ışıkların, vücuttaki döngüsel ritminin ilaçlardan daha fazla olduğunu da sözlerine ekliyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER