3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Tarihin En İlginç 19 İcadı

 

Tarihin en ilginç icatlarından seçtiklerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hem eğlenceli hem de çok ilginç bu icatlar arasından en ilginç olan 19 tanesini seçtik. İşte tarihin en ilginç 19 icadı…

19_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat1- Bisiklet lastiklerinden elde edilen ”can simidi”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat2- Müzik seven yatalak hastaların müzikten uzak kalmaması için ”piyano tasarımı”

 

 

 

 

 

 

 

17_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat3- 65 derecelik arazi eğimlerinde bile zorlanmadan hareket eden ”arazi otomobili”

 

 

 

 

 

 

 

16_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat4- Hem bebeği zehirli gaza karşı koruyan ”bebek arabası”, hem de anneyi koruyan gaz maskesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

15_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat5- Acil durumlarda kullanılmak üzere icat edilen ”katlanabilir köprü.”

 

 

 

 

 

 

14_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat6- Fransız asıllı bir mühendis tarafından icat edilen ”uzatılabilir karavan”

 

 

 

13_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat7- Su üzerinde hareket edebilen ”amfibik bisiklet cyclomer”

 

 

 

 

 

 

 

12_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat8- Günümüz GPS teknolojisine sahip olmasa da, makara sistemine sarılı uzun bir yol haritası, araç ilerledikçe aşağı doğru kayıyor ve sürücüye yardımcı oluyordu.

 

 

 

 

 

 

11_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat9- İki büyük savaşın, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı-nın arasındaki karanlık yıllarda bile insanoğlu yeni şeylere merakını dizginleyemedi ve icatlar gelmeye devam etti. İşte o icatlardan biri, 1932 yılından bir navigasyon cihazı.

 

 

 

 

 

 

 

 

10_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat10- 1931`de İtalyan M. Goventosa de Udine tarafından icat edilen tek tekerlekli motosiklet. Araç saatte 150 kilometre hıza ulaşabiliyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat11- Walkman`in henüz icat edilmediği yıllarda şapkada taşınan radyo önemli bir icattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat12- Otomobil kazalarında yaya ölümlerini azaltmak için yapılan bir icat; Otomobil yaya küreği.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat13- 38`lik Colt tabancaya monte edilen bu kamera, tetiğe her bastığınızda fotoğraf çekiyordu. Soldaki küçük karelerde çekilen fotoğrafları görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat14- Bebeği sessiz tutabilmek için icat edilen “radyolu bebek arabası” Radyonun yanı sıra bir anten ve bir hoparlör sistemiyle, bebeğe müzik dinletilebilmesi sağlıyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat15- Yatakta yatarken kitap okumak isteyenler için 1936 İngiltere`sinden bir buluş; yatarak okuma gözlüğü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat16- İnternetin hızına sahip olmasa da, New York`da ki WOR radyo istasyonu okurlarına haberleri bu faks makinesinden geçiyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat17- 1931 yılında New York`un en iyi nişancı polisi tarafından test edilen kurşun geçirmez cam.

 

 

 

 

 

 

 

 

2_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat18- Kar fırtınalarında ve yağmurlarda yüzü korumak için üretilen “yüz maskesi”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1_Tarihin_19_AaArtc_cad_kyltyrsanat19- 1932 yılında, Amerika`da trafik polisleri üşümesin diye elektrikle ısınan bir yelek yapıldı. Gereken enerji sokaklardaki prizlerden sağlanıyordu.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER