3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Suyun 7 Harikası

bobrekler-susuz-olmazSu içmenin sağlığımız üzerindeki tartışılmaz faydalarını artık hepimiz biliyoruz. Uzmanlar da bu konuda zaten sürekli olarak uyarılarda bulunup, yaz-kış suyun vücudumuza ne kadar gerekli olduğunun altını çiziyorlar. Bu nedenle, suyu gereği kadar hayatımıza dahil etmemiz, sağlıklı bir yaşam açısından son derece önemli.

Suyun sayılamayacak kadar çok olan faydalarını sıralamak istemiyoruz. Yazımızda, sizlerin de ilginizi çekecek 7 muhteşem faydasından, vücutta bıraktığı 7 muhteşem etkisinden bahsetmek istiyoruz.

İşte suyun vücutta yarattığı 7 harikası…

– Sağlıklı bir sindirimin ilk şartı lif ağırlıklı beslenmek, ikinci şartı ise bol bol su içmektir. Su, besin maddelerinin çözülmelerine ve parçalanmalarına yardımcı olarak kolay sindirilmelerini sağlar. Vücut susuz bırakılırsa, bütün suyu emer ve bağırsakların kurumasına sebep olur. Bunun sonucu olarak da, dışkının bağırsaktan geçişi zorlaşır.

– İster yetişkin olsun ister çocuk, susuz bir vücutta böbreklerde taş oluşum oranı artar. Çünkü su, böbrek taşı dediğimiz idrarda oluşan kum ve minarelleri eriterek vücuttan atılmasını sağlar. Bu nedenle böbrek sağlığı açısından su içmenin önemi büyüktür.

– Yeterli su içilmemesi, cildin kurumasına ve kırışıklık oluşumunun artmasına neden olur. Çünkü su, cilt için bir nevi doğal nemlendirici krem özelliği taşır. Bu nedenle cildin kuruyarak yaşlanmasını önlemek su içmekle mümkün olur. Ayrıca su, cilt hücrelerini dolgunlaştırdığı için yüzün daha genç görünmesini sağlar. Bunların dışında,  kir maddelerini yıkar, kan akışını ve dolaşımını geliştirir ve yüzünüzün, net, berrak ve parlak görünmesini sağlar.

– Genel olarak uzmanlar 8 bardak su içilmesini tavsiye ederler. Bu normal bir insan için yeterli miktardır. Ancak spor yapıyor ve çok terliyorsanız, vücudunuzun su gereksinimi 8 bardaktan daha fazladır. Bununla birlikte, başka içecekler içiyorsanız da su ihtiyacınız daha az olabilir.

– Su içmek kasları güçlendirir, kramp oluşumunu engeller ve eklemlerin kayganlaşmasını sağlar. Vücudunuzdaki su miktarı yeterliyse, uzun süre ve daha güçlü bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz.

– Beyin dokusunun %85’i su olduğundan, vücudu susuz bırakmak, hem vücutta hem de zihinde stres oluşumuna sebep olur. Eğer susamışsanız, su ihtiyacı hissediyorsanız, bu durum vücudunuzun hafif kuruduğunu gösterir. Stres seviyesini düşürmek için, masanızın üzerinde bir bardak suyu hazır tutun ve yanınızda küçük bir şişede su taşıyın.-

– Su vücuttaki enerjiyi artırır. Kendinizi kurumuş ve enerjinizi düşmüş hissedebilirsiniz, o zaman bir bardak su için. Dehidrasyon (kuruma) kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Su kanın hücrelerinize oksijen ve diğer önemli besinleri taşımasına yardım eder. Yeterli su alabiliyorsanız, kalbiniz de kanı vücudunuzda dolaştırmak için o kadar ağır çalışmak zorunda kalmaz.

– Suyla incelin. Kilo mu vermek istiyorsunuz? Su metabolizmanızı canlandırır ve karnınızı tok hissettirir. Kalori yüklü içecekler yerine su için ve daha tok hissetmek için yemeklerden önce bir bardak su için. Daha fazla su içmek metabolizmanızı hızlandırır, özellikle buz gibi soğuk bir su. Vücudunuz suyu ısıtmak için çalışmak zorunda kalarak, biraz fazladan kalori yakar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER