10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Suya Uçan Arabadan Nasıl Kurtulunur

İstatistiklere göre her yıl çok sayıda kişi araba ile suya uçmakta ve bir çoğu arabalarından çıkamadıkları için can vermektedir. Bu yazımızda, suya uçan arabadan nasıl çıkılır onu anlatacağız.

1) Panik Yapmayın

Aşırı paniğe kapılmanız işleri zorlaştırabilir. Hatta bu panik ile insanlar çoğu zaman emniyet kemerini çıkartmayı bile unutmaktadır. Araç batana kadar yeterli zamanınız olacaktır. Endişelenmeyin. Derin bir nefes alın ve hemen aşağıdaki basamakları uygulamaya başlayın.

2) Çıkış yolunuzu hazırlayın

Araba suya gömülmeden önce ilk yapmanız gereken camı açmak veya kırmak olmalıdır. Eğer araba batmadan önce camıaçmazsanızveya kıramazsanız araba suya gömüldükten sonra kapının arkasındaki su basıncı kapıyı açmanızı ve camı kırmanızı engelleyecektir.

Suya uçtuğunuz anda arabanın camını açmaya çalışın. Baktınız olmuyor, araç içerisinde bulundurduğunuz sert bir cisim ile veya dirseğinizle camı kırarak suyun içeri girebilmesini sağlayın ki kapıyı açıp çıkabilin. Aynı zamanda emniyet kemerinizi de çözmeniz işleri kolaylaştıracaktır.

Eğer camı açmak veya kırmakta başarısız olduysanız panik yapmayın hala şansınız var. Aracın içerisi su ile dolmaya başlayana kadar bekleyin. Su boyun hizzanıza geldiğinde derin bir nefes aldıktan sonra kapıyı açabilirsiniz. Araba su almaya başladığında kapıya tutunmanız, aracın içerisinde savrulmanızı ve kapıdan uzaklaşmanızı engelleyecektir.

3) Aracı derhal terk edin

Kapıyı açtıktan sonra hemen su yüzüne çıkmalısınız. Araçtan diğer bir insan dışında hiçbir şey kurtarmaya çalışmayın. Buna evcil hayvanlar da dahil.
Su yakınlarında ve virajlı yollarda giderken bir camınızı hafif aralık bırakmak, acil bir durumda hayatınızı kurtarabilir. Bu tür yollarda aralık cam bırakın

BENZER MAKALELER

1 Yorum

  1. Boğulara ve yanarak ölmek, en feci iki ölümdür. Herkesin başına gelebilir. Bir kaç satır okuyarak belki de hayatta kalabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER