2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Sütyenle İlgili Doğru Bilinen 7 Yanlış

gp1270Kulaktan kulağa dolaşan sağlık efsanelerinden bazıları da sütyenlere ait. Sütyenlerle ilgili, neye dayanarak ortaya atıldığı belli olmayan, ancak doğru diye bilinip yerleşen, bazı yanlışların mevcut olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

Bilindiği gibi sütyenler, meme sağlığı ve güzelliği ile estetik açıdan kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, genç-yaşlı tüm kadınların kullandığı iç çamaşırlarının en önemlileri arasında yer alır.

Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi, sütyenlerle ve sütyen kullanımıyla ilgili yerleşmiş bazı yanlış bilgiler mevcuttur. Kadınlar için bu kadar önemli olan sütyenler hakkındaki yanlış bilgileri derleyip portalımıza aktardık. Umarız hanımların işine yarar…

İşte sütyenler hakkında doğru bildiğiniz 7 yanlış…

1-  Bazı kadınlar, uyurken sutyen giymenin memelerin sarkmasını engellediğini düşünüyor ancak bu doğru değil. Plastik cerrahi uzmanı Dr. Carlos Burnett’in açıklamalarına göre sutyenli uyumak memelere herhangi bir zarar da vermiyor.

2- Fransız araştırmacılar sutyenlerin herhangi bir faydasının olmadığını, hatta göğüslerin daha fazla sarkmasına sebep olabileceğini açıklayan çarpıcı bir rapor sundular. Bu araştırma sürecinde 18-35 yaş arasındaki 300’den fazla kadının memeleri 15 yıl boyunca gözlendi. Burnett’e göre bu araştırma sonucunun kesin olduğunu düşünmek yanlış çünkü araştırmacılar süreç boyunca kadınların meme uçlarıyla köprücük kemiği arasındaki mesafeyi ölçtüler, ancak asıl sarkan kısmın meme ucunun alt kısmı olduğunu ve kadınların meme ölçülerini ihmal ettiler.

Burnett, sutyenin meme dokusundaki liflerin sürekli hareket etmekten dolayı gevşemesini engellediğini söylüyor.

3- Konunun uzmanları sutyenlerin ömrünün 6-9 ay olduğunu, eğer makinede değil de elde dikkatlice yıkanırsa ömürlerinin bir yıla kadar uzayabileceğini söylüyor. Küçük memeli kadınlar bu konuda daha avantajlı çünkü onların sutyenlerinin askıları çabuk esnemiyor.

4- Memelerinizi kaldırma işlemini yapan kısım sutyenin kupu, içindeki teli veya askıları değil, sırtınızı saran bant kısımdır. Askılar sutyenin göğsünüze yapışık kalmasını sağlarken, desteğin yüzde 90’ını bant verir. Bantların sırttaki eti sıkıştırmadığı sihirli bir sütyen yok. Bantlar vücudunuzu sıkı sıkıya sardığı için sırt bölgesinde sıkışma ve çizgi yaratmak zorunda.

5- Pek çok kadının düşündüğünün aksine, sutyeninizin kıyafetlerinizin altından görünmesini istemiyorsanız beyaz renk her zaman en iyi seçenek değil. Bu gibi durumlarda seçeceğiniz sutyen, ten renginize en yakın olan renkte olmalı.

6-  İlk önce ABD’li kadınların meme ölçüsü ortalama 34B olarak açıklanmıştı şimdi ise 36C olduğu söyleniyor. Sutyen üreten ve satan mağazalar elbette satın alınan ürünlerin kayıtlarını tutabiliyor ve hangi bedenin en çok satıldığını görebiliyor. Ancak konunun uzmanları, ortalama bir bedenin bilinemeyeceğini söylüyor çünkü diğer kıyafetler gibi sutyenlerin de kalıpları markadan markaya hatta modelden modele değişiyor.

7- Sutyenler sanıldığının aksine, kanser riskini artırmıyor. Popüler bilim dergisi Scientific American, sutyenlerin bir şekilde zehirli maddeleri meme dokusunda tutarak kansere sebep olduğunu belirten açıklamaları 1990’larda yayılmaya başlayan bir efsane olarak tanımlıyor.

Bu efsaneyi günümüzde de pek çok insan geçerli bir bilgi olarak kabullense de hiçbir bilimsel araştırma bunu desteklemiyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER