11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Soya Sütünün Faydaları

soya_sutuSoya sütü, laktoz intoleransı sebebiyle inek sütü içemeyen kişilere süt yerine alternatif içecektir. Soya sütü inek sütünden alınması gereken vitamin ve mineralleri fazlasıyla karşılar. Ayrıca soya sütü inek sütünden çok daha fazla lif içerir.

Bilindiği gibi laktoz intoleransı rahatsızlığı sebebiyle, inek sütü bazı kişilerde sindirim sorunlarının oluşmasına yol açar ve bu kişiler inek sütü içemezler. Sütten almaları gereken vitamin ve mineralleri alamazlar. Bu kişilerin imdadına soya sütü yetişir. Hiç bir rahatsızlığı bulunmayan kişilerin de sağlık açısından içmeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Soya sütü, soya fasulyesi 1 gün boyunca suda bekletilerek, püre haline getirildikten sonra süzülen suyun kaynatılmasıyla elde edilir. Soya sütünü kendiniz yapabileceğiniz gibi marketlerden hazır olarak da alıp tüketebilirsiniz. Protein yönünden oldukça zengin olan soya sütü, lif içeriği bakımından da inek sütünden daha üstündür. Ayrıca soya sütü, içeriğinde bulunan izoflavon maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, meme kanseri başta olmak üzere tüm kanserlere karşı vücudu koruyor.

2001 yılında Berkeley Üniversitesi tarafından yayınlanan ”Soyanın içindeki izoflovan’ın faydaları” adlı ”Wellness Letter” Sağlık mektubunda soyanın kalp hastalıkları riskini düşürdüğü ve menepoz semptomlarını azalttığı belirtilmiş. Aynı mektupta, soyanın hap olarak tüketiminin, içeriği tam olarak bilinmediğinden riskli olduğu ve soya tüketiminin doğal soya tüketilerek yapılmasının daha sağlıklı olacağının da altı çizilmiş.

Soya sütü, düşünüldüğü gibi yağsız bir süt değil. Aksine inek sütünden %2 oranında daha fazla yağ içeren bir süt. Ancak, soya sütünün içeriğindeki yağ, kötü kolesterol içermiyor.

Soya sütü bu kadar faydalarına rağmen bir olumsuz yanı vardır o da kalsiyum bakımından zayıf olmasıdır. Aynı miktardaki inek sütünün içerdiği kalsiyum miktarının ancak 1/4’ini içerir. Bu nedenle soya sütü üretimi yapan firmalar, ürünlerinin içeriğine ekstradan kalsiyum eklemektedirler. Ancak sonradan eklenen kalsiyumun doğal olan kadar fayda sağlamadığı da bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Eğer soya sütü kullanıyorsanız, kalsiyum ihtiyacınızı yeşil yapraklı sebzeler, badem, kara lahana ve lahana gibi besin maddelerini tüketerek karşılamanız mümkün. Tabi laktoz intoleransınız yoksa kalsiyum ihtiyacınızı, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden de karşılayabilirsiniz.

Beslenme uzmanlarının, soya sütü veya diğer soya ürünleri tüketmenin sağlık açısından faydalı olduğu yönündeki açıklamaları ise, genellikle hayvansal gıdalardan alınan proteinin kötü kolesterol ile birlikte gelmesi nedeniyle, protein kaynağı olarak kolesterolü yükseltmeyen soyayı kullanmak yönünde.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER