-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Sosyal Ortamlarda Yapılan Hatalar

Toplum içinde bilerek ya da bilmeden yaptığınız bazı hareketler ile edinmiş olduğunuz bazı alışkanlıklar, çevrenizdeki insanların sizi soyutlamasına sebep olur. İnsan kendisi genelde davranışlarının, hal ve hareketlerinin ya da üslubunun diğer insanlara itici geldiğinin farkında olmaz. Bu nedenle davranışları konusunda uyarılmadığı sürece de farkına varması mümkün değil. Ancak yavaş yavaş toplum bireyleri ya da arkadaşları tarafından yavaş yavaş dışlanarak grup dışında kalmaya başlar. Soyutlandığının farkına vardığında ise ya çok geç kalmış olur ya da sebebini tek başına çözemez ve neden dışlandığına bir türlü anlam yükleyemez.

Kişinin toplum içindeki yerini sık sık kontrol etmesi ve diğer insanlarla olan ilişkisini gözden geçirmesi, hatalarının farkına varması açısından çok önemlidir. Eğer arkadaş grubunuzdan yavaş yavaş dışlandığınız gibi bir hisse kapılmaya başladıysanız kendinizi ve davranışlarınızı ele almanın zamanı gelmiş demektir. Bir an önce kendinize çeki düzen vermezseniz kısa zaman sonra çevrenizden olabilirsiniz.

Bir insanın dışlanmasına neler sebep olabilir? Hangi davranışlar ve konuşma üslubu insanlara itici gelebilir? Tüm bunları gözden geçirmenizde fayda var.

– Kollarınızı kavuşturmak

Vücut dili gerçekten de güçlü bir dildir. Biriyle konuşurken kollarınızı kavuşturursanız, karşınızdaki kişi kendini rahatsız hisseder. Sizin için sıradan bir alışkanlık olsa da kolları kavuşturmak, dışarıya kapalı olduğunuzu ve iletişim içinde olmak istemediğinizi gösteren kötü bir alışkanlıktır.

– Karşınızdakinin lafını kesmek

Bunun kaba bir hareket olduğunu hepimiz bilsek de zaman zaman unutabiliriz. Karşınızdaki kişinin lafını bölmek yerine, gülümseyip kafanızı sallamakla yetinin.

– Küfür etmek

Ağzı bozuk biri misiniz? Bundan hemen kurtulun. İster inanın, ister inanmayın dışarıda hala küfürlü ve kaba konuşmalardan rahatsızlık duyan insanlar var. Karşınızdaki kişiye saygılı olun ve argo laflardan olabildiğince çok kaçının.

– Hayatınızla ilgili ayrıntıları fazla paylaşmak

Sosyal ilişkiler söz konusu olduğunda karşınızdaki insanlar ne kadar samimi olduğunuzu değerlendirmeniz önemlidir. İlk tanıştığınız insan sizin medikal geçmişinizi, erkek arkadaşınızla neden ayrılacağınızı ya da bankada ne kadar paranız olduğunu bilmek zorunda değil. Karşınızdaki insana güvenip, güvenemeyeceğinizden emin olmadan onunla özel hayatınızın ayrıntılarını asla paylaşmayın. Her şeyin yanında belki bu durumdan karşınızdaki kişi de rahatsız olabilir ve sizinle bir daha görüşmek istemeyebilir.

– Konuşurken cep telefonu ile oynamak

Arkadaşınızla sohbet ederken bir yandan da telefonunuzdan başınızı kaldırmıyorsanız bu, her şeyi bir arada yapabilen biri olduğunuz değil, karşınızdakini umursamadığınız anlamına gelir. Bunu bilerek ya da bilmeyerek yapabilirsiniz ama karşınızdaki kişiyle sohbet ederken telefonunuzla oynamanız, ilgilenmeniz ya da mesajlaşmanız tamamen saygısızca bir harekettir. Eğer mutlaka telefonunuzla ilgilenmeniz gerekiyorsa önce karşınızdakine; ”Kusura bakma bu telefona mutlaka bakmam lazım.’’ gibi bir şey söylemeli ve ondan sonra telefonunuza bakmalısınız.

– Yüz ifadelerinizi abartmak

Karşınızdaki kişinin saçma bir şey söylediğini düşündüğünüzde ya da sıkıldığınızda yaptığınız yüz ifadelerini fazlaca abartmak hiç de kibar bir hareket değildir. Karşınızdakine yüksek sesle söylemek istemeyeceğiniz bir lafın yüz ifadesini de sergilememelisiniz.

– Çok yüksek sesle konuşmak

Kalabalık içinde fazla yüksek sesle konuşmak hem utanç verici, hem de rahatsız edicidir. Çok yüksek sesle konuşarak etrafınızdaki tanıdık ya da tanımadık herkesi rahatsız edebilirsiniz. Tabii ki de bu nedenle fısıldayın demiyoruz ama toplu taşıma gibi kalabalık yerlerde ses tonunuzu ayarlamaya çalışın.

– Şikayet etmek

Şikayet etmek hem kötü bir sosyal alışkanlıktır, hem de kişisel gelişiminizi engeller. Negatif olmak, arkadaş ve ailenize de kötü etkiler verir ve bir süre sonra insanlar sizi huysuz biri olarak tanımlamaya başlarlar ve unutmayın, kimse etrafında negatif biri olmasını istemez! Olayların iyi yanlarını görmeye çalışın, zamanla hayatı sevmeye ve takdir etmeye alışacaksınız ve insanlar sizi daha fazla sevmeye başlayacaklar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER