-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Sonbahar’da Türkiye’de Gezilebilecek 10 Yer

4-14Yaz bitti diye üzülmeyin. Sonbaharın da kendine has bir güzelliği var. Romantizmden hoşlanan biriyseniz, romantizmi Sonbaharda yaşamak bir başka güzeldir. Sonbahar bitmeden bir an önce seyahat planlarınızı yaparsanız romantizmi üst seviyede yaşayacağınız yerlere gidebilirsiniz.

Sonbaharda nerelere gidebilirsiniz? İşte cevabı…

Assos:

Bölge arkeolojik yerleşimi ve mavi bayraklı deniziyle olduğu kadar, Kaz Dağları ekosistemi, kırsal yaşam kültürü ve taş mimarisinin özgün örnekleri ile de dikkat çekiyor.


İstanbul’a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan Assos, sonbahar mevsiminde tatil yapmak için oldukça ideal.

Kaz Dağları:

Tanrı dağı olarak bilinen dağın tertemiz havası ve doğanın sonuna kadar yaşandığı Kaz Dağları yürüyüş tutkunları için sonbaharda gidilecek en iyi rotalardan biri.

Kaz Dağları ve çevresinde anlatılan hikâyeler ve çeşit çeşit inanışların temelinde miras olarak bir sonraki nesle kalmış bir kültürün varlığını hissedilir.

Trabzon:

Serin ve temiz havanın yanı sıra yağmurun da tadını sonuna kadar çıkarabilecek en iyi Doğu Karadeniz illerinden biridir.

Sonbaharda bir başka güzel olan Trabzon’un ünlü Sümela Manastırı’nı gidip de görmemek olmaz. Size çok zevkli bir seyahat yaşattıracak Trabzon, yöresel yemekleriyle de ünlüdür.

7 Bozcaada:

Sonbahar yapraklarının döküldüğü en güzel yerler arasında yer alan Bozcaada, günbatımını izlemek için en uygun yerler arasında yer alıyor.

Denizinin güzelliği ve özgün dokusu sayesinde ada, bir cazibe merkezine dönüşmektedir. Aynı zamanda Bozcaada Türkiye’nin en büyük 3. adasıdır.

Ağva:

Sonbaharda bisiklet tutkunlarının en sevdiği mekân olan Ağva, dinlenmek ve rahatlamak için gidilebilecek yerler arasında. Ağva geçmişten bugüne Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok topluma ev sahipliği yapmıştır.

M.Ö. 7.yüzyıla dayanan tarihi ile geçmişin kalıntılarını Ağva’da ve çevre köylerde görmek mümkün. İstanbul’un Şile ilçesine bağlı olan Ağva, şehre yakın olmasından dolayı hafta sonu diğer günlere nazaran daha fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Fethiye:

Fethiye, Muğla’nın en turistlik ilçesidir. Mavisiyle, yeşiliyle ve ferah havasıyla 2013 yılında Fethiye’yi 68 bin kişi ziyaret etmiştir.

Fethiye’nin en bilindik turistlik bölgesi ise Kayaköy’dür. 5 bin yıllık bir geçmişe dayanan Kayaköy, her biri 50 metrekareden büyük olmayan, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler görünümünde ikişer katlı ve girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçların olduğu 3 bin 500’e yakın taş ev bulunuyor. Sonbahar rotalarından biri olan Fethiye her yıl ekonomik açıdan büyük gelir elde ediyor.

Safranbolu:

Safranbolu, Türkiye’nin gözde turistlik mekânlarından biridir. Köy evleri, köy kahvaltısı ve tarihi mekânlarıyla Safranbolu’yu geçtiğimiz kurban bayramında yerli ve yabancı 60 bin turist ziyaret etti.

Sonbaharda gidilecek en iyi yerler arasında ön sıralarda yer alan Safranbolu, sizi bir dizi setinde hissettirecek. Aynı zamanda Safranbolu, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Nemrut Dağı:

Türkiye’nin en bilinen yüksek dağlarından biri olan Nemrut Dağı Adıyaman’da bulunmakla birlikte deniz seviyesinin 2.150 m yükseğindedir. Gündoğumu ve günbatımının mükemmel manzarası karşısında büyülenmemek mümkün değil.

Yarı pasif yanardağ olarak bilinen Nemrut Dağı’nın efsanevi hikâyeleri ziyaret etmeden önce okunmalı ki gidildiğinde daha anlamlı bir gezi olabilsin. Nemrut Dağı aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer almaktadır.

Yedigöller:

Türkiye’nin en çok tercih edilen bir diğer sonbahar rotası da Yedigöller. Yedigöller’e Yedigöller denmesinin sebebi havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmasıdır.

Bolu’nun uğrak mekânı Yedigöller, son zamanlarda dizi ve film yapımcıları tarafından ilgi odağı olarak görülüyor. Dizi ve filmlerin çekilmesi ile turistler bölgeyi araştırıp ziyaret ediyor. Geçtiğimiz sene bölgeyi 63 bin kişinin ziyaret ettiği biliniyor.

Kapadokya:

60 milyon yıl önce volkanik dağların lav püskürtmesi sonucu oluşan bu mükemmel doğa harikası sonbaharda gezilebilecek yerler arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Peribacalarının büyüsü ve balon turunun mucizevi manzarası insanı sarhoş edecek derece etkiliyor.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce ziyaretçinin yanı sıra ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Bu cennet şehir Nevşehir’de de konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon yer alıyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER