9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Sokak Lambalarına Led Teknolojisi

Street_LampTürkiye sokak lambalarında led tekonolojisine geçiyor. Led teknolojisi, her geçen yaşamımızda daha çok yer edinmeye başladı. Başta aydınlatma konusu olmak üzere bir çok alanda tüm dünyanın tercih ettiği bu teknoloji, artık ülkemizde de sokak lambalarında kullanılacak.

Led nedir? led kelimesi İngilizcede ışık yayan diyot anlamına gelir. Ana maddeleri silikon olan ledler  yarı iletkendirler. Değişik açıda ışık verecek şekilde üretilen ledler, üzerlerinden akım geçtiğinde foton açığa çıkararak ışık verirler.

Ledler, hem doğal bir ışık yaratırlar, hem de ömürleri 50.000 saat gibi çok uzun bir süredir. Harcadıkları enerji, kullanılan florasanların 1/10’i kadar olduğundan, yüksek enerji tasarrufu sağlamaları tercih edilmelerindeki en büyük sebeptir. Ayrıca civa içermediği için de oldukça güvenilir ve çevre dostudurlar. Genel bir kural olarak, Led’ler, patlayıcı sıvıların ve gazların yanında yada başarısız aydınlatmacıların kazalara neden olabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür.

Türkiye ledlerle ilk kez kamusal alanda trafik ışıkları ve levhalarla tanıştı. Daha sonraki dönemlerde ise, polis tepe ışıklarında da kullanılmaya başlandı. Enerjide büyük tasarruf sağlayan bu teknoloji artık sokak aydınlatılmasında da kullanılacak.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER