23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Sigaranın Ciltte Bıraktığı Renk Değişikliklerine Doğal Yöntemler

lekeli_cilde_limon_suyu_h7650Sigara, vücut sağlığına verdiği yüzlerce zararın yanı sıra cilde de zarar verir. Özellikle sigara kullanan hanımların cilt rengini koyulaştırırarak siyah bir tabakanın cilde çöreklenmesine neden olur. Ya da bazı hanımlarda cilt sararmalarına sebep olur. Her ne olursa olsun, içindeki zararlı kimyasallar nedeniyle hanımların cildinde hem renk değişimine hem de ciltlerinin kuruyup matlaşmasına neden olur.

Oysa pırıl pırıl parlayan, pembe-beyaz bir cilde sahip olmak hanımlar için son derece önem arzeder. Sigaranın bu zararlarına maruz kalmamak için en iyi yapılacak şey sigara denen illetten kurtulmaktır. Ama diyorsanız ki ”olmaz bırakamam” ya da ”ne yaptıysam bir türlü bırakamıyorum.” o halde cildinizi sigaranın zararlarından koruyucu tedbirler almanız gerekir.

Sigaranın cildinizde oluşturacak renk değişikliğini ya da cildinizin koyulaşmasını engelleyecek iki küçük doğal bakım önerimiz olacak. Evde kolayca ve çok zaman harcamadan yapacağınız bu bakımla cildinizin hem renk değiştirmesine engel olacak, hem de cildinizin ışıltısını korumuş olacaksınız.

– Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir adet olgunlaşmış armuttur. Katı meyve sıkacağında çıkarmış olduğunuz armut suyunu, temizlenmiş cildinize bir pamuk yardımıyla yedirerek iyice sürün. İstediğiniz kadar bekletin. Hatta ne kadar uzun bekletirseniz o kadar faydalı olur. Sonra da ılık suyla durulayın. Armut suyu, sigaranın cilt üzerindeki zararını ortadan kaldırarak, kendi cilt renginize kavuşmanızı sağlayacaktır. Ya da henüz renk değişimi oluşmamışsa, bu değişimin önüne geçmiş olacaksınız. Cildinizin ışıltısını günlük olarak yapacağınız bu bakımla koruyabilirsiniz.

Uygulamayı yatmadan bir kaç saat önce yapmanızda fayda vardır. Çünkü cilt kendisini vücut uyku sırasındayken yenileme sürecine geçer. Bu yenileme sürecine de katkıda bulunmuş olursunuz.

– Sigaranın cilt renginde oluşturduğu değişmeler için uygulayacağınız ikinci yöntem ise; bal, avokado ve limon ile yapacağınız bakım. 2 tatlı kaşığı bal, yarım limon suyu ve yarım avokadoyu karıştırarak cildinizin tamanına sürün. Bir saat beklettikten sonra, ılık suyla durulayın.

Karışım, cilt renginizi korumaya yardımcı olacağı gibi aynı zamanda da kırışıklıklara iyi geleceğinden, yoğun kırışık olan bölgelerinize daha çok uygulayın.

Her iki bakımdan hangisini isterseniz onu uygulayabilirsiniz. Ama kırışıklıklara da iyi gelmesini istiyorsanız ikinci bakımı yapabilirsiniz. Haftada iki kez uygulamanız yeterli.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER