9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Sigara İçen Erkekler Erken Bunuyor

sigara_erkekGün geçmiyor ki, erkekleri ya da kadınları ilgilendiren bir sağlık haberi çıkmasın. Tıp sürekli ilerliyor, bilim adamları harıl harıl çalışıp yeni buluşlar ortaya koyuyor. Tabi her şey insan sağlığı için.

En son çıkan bir sağlık haberi erkekleri yakından ilgilendiriyor ve sigara kullanan erkekler üzerine. Eğer erkekseniz ve sigara içiyorsanız yandınız, erkenden bunayacaksınız demektir. Şimdiye kadar sigaranın insan bünyesine verdiği bir çok zararı bilim adamları tarafından ortaya konuldu ve günümüzde sağlığı etkileyen faktörlerden biri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ama bu zararların içinde bunama riski yoktu.

Araştırma, University College London’da görevli bilim adamlarına ait. University College London’da görevli bilim adamı Severine Sabia başkanlığında çalışan ekip, araştırmanın sonuçlarını Archieves of General Psychiatry dergisinde yayımladı.

5000’in üzerinde erkek ve 2100 kadının verilerini 25 yıl boyunca takip eden bilim adamları, sigara içen erkeklerin, içmeyenlere oranla daha erken bunadıklarını gördü.

25 yıl boyunca 5000’in üzerinde erkek ve yaklaşık 2100 kadını inceleyen bilimciler, bu süre içerisinde deneklerin sigara kullanıp kullanılmadığına baktı ve deneklere hafıza ile ilgili bir dizi deneme yaptı.

Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla testlerin tümünde daha düşük sonuçlar aldığı görüldü.

Kadınlarda ise sigara içenler ile içmeyenler arasında aynı etki görülmedi.

Bilim adamları, kadınlarda bu etkinin görülmemesinde, kadınların erkeklere oranla daha az sayıda sigara içmesinin etkili olabileceğini tahmin ediyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER