3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Şifa Niyetine Sebzeler (3)

Şifa Niyetine Sebzeler (3)

indirDaha önceki 2 yazısında biber, domates, enginar, havuç, kabak, kereviz, lahana ve patatesin faydalarından bahsettiğimiz serinin bu son yazısında, patlıcan, pırasa, salatalık ve hemen hemen her yemeğe kattığımız, Türk mutfağındaki yerleri tartışılamaz sarımsak ve soğan gibi çokça tüketilen diğer sebzelerden bahsedeceğiz.

Her gün tükettiğimiz sebzelerin bedeninize olan faydalarını öğrenerek, belki de şu anda sizi rahatsız eden hastalıkların tedavisinin buzdolabınızda bulunduğunu fark edebilirsiniz. Dolayısıyla bu seriyi dikkatle okumanızı öneririz.

Patlıcan: Sinirlerin yatışmasını sağlar ve kalp çarpıntısını giderir. Bu özelliği dolayısıyla panik atak hastalarına önerilir. Karaciğer, pankreas ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. Ödem sökücüdür. Tansiyonu, şekeri ve kolesterolü düşürdüğü bilinen patlıcan, kansızlığı da giderir. Damar tıkanıklığını ve dolayısıyla kalp/damar hastalıklarını önler. Patlıcan ayrıca hemoroid ağrı ve acılarının azalmasını sağladığı gibi hastalığın tedavi sürecinde de önemli rol oynar.

Pırasa: Sindirim ve boşaltım sistemi için kusursuz bir yardımcı ve ilaçtır. Sindirimi kolaylaştırır, şişkinliği azaltır. Mide, böbrek ve bağırsağın düzgün çalışmasını sağlar. Böbrekteki kumun dökülmesine ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Hemoroid hastalığına karşı en etkili besindir. Mide ve bağırsak küsmelerini dolayısıyla da kabızlığı giderir. Ödem sökücüdür. Sindirim ve boşaltım sistemine olan faydalarının yanı sıra cilde de çok iyi gelir. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının ve cilt kanserinin giderilmesi veya önlenmesinde önemli bir rolü vardır. Ayrıca kansızlığa iyi gelir ve kanı temizler. Pırasa anne sütünü de artırdığı için hamile, loğusa ve emziren hanımlar için özellikle tavsiye edilir.

Salatalık: Kendisinin ve suyunun cildi temizlediği, tazelediği ve pürüzsüzleştirdiği bilinen salatalığın etkileri bu kadarla bitmiyor. Sindirim sistemine dost olan bu meyve, bağırsakları yumuşatır ve dolayısıyla kabızlığı giderir. Böbrek hastalıklarına ve bağırsak iltihaplanmasına iyi gelir. Ödem sökücüdür ve vücuttaki ürik asidin atılmasını sağlar. Hemoroid ağrı ve acılarını azalır. Kanı temizler. Uykusuzluğa iyi gelir. Kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ter bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ve elbette en bilinen özelliği harareti almasıdır. Bunun sebebi salatalığın %96’sının sudan oluşması ve içinin kabuğuna göre daha soğuk olup yiyen kişiye ferahlık vermesidir.

Sarımsak: İşte mucizevî bir bitki daha… Her ne kadar kötü koktuğu için tüketmekten kaçınsak da sarımsağın o sevmediğimiz kokusu bile pek çok işe yarıyor. Kendine özgü kokusunu veren alisin adlı madde en çok sarımsağın içinde bulunur. Alisin ayrıca soğan, kereviz, mantar, pırasa ve turpta da doğal olarak bulunan bir maddedir. Doğada bulunan en güçlü antibakteriyel madde olan alisin, vücuttaki bakteri, mantar ve maya oluşumunu ve gelişimini engeller, enfeksiyonların giderilmesini sağlar. Sarımsak ayrıca çok güçlü bir antibiyotiktir. İltihaplanmayı yok eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağız, yemek borusu ve midedeki yaraların iyileşmesini sağlar. Mide ve ağız kanserinin giderilmesi ya da önlenmesinde önemli rol oynar. Kanın pıhtılaşmasını azalttığı için damar tıkanıklığı riskini azaltır. Tansiyonu dengeler ve kolesterolü düşürür. Sarımsak vücuttaki tüm salgı bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar ve kanı temizler. Dolayısıyla zehirlenme karşısında bolca tüketilmelidir. Özellikle ezilmiş sarımsakla yapılan yoğurt zehirlenme durumunda verilecek en iyi ilaçtır.

Soğan: Harika bir antibiyotik olan soğan, bünyesinde bol mineral ve vitamin barındırır. Kanı temizlemesiyle ünlü olan soğan ayrıca pankreasın düzenli çalışmasını sağlayarak şekeri düşürür. Mükemmel bir ödem sökücüdür. Vücuttaki fazla tuzu dışarı atar. Karaciğeri ve bağırsakları temizler ve böylece atıkların bu bölgeleri etkileyerek vücudu zehirlemesini önler. Kansere karşı kusursuz bir ilaçtır. Prostat hastalıklarına iyi gelir. Sinirleri yatıştırır. Kalbi güçlendirir ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca soğan cinsel gücü de artırır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER