20.4 C
New York kenti
Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Şifa Niyetine Sebzeler (2)

İlk yazısında biber, domates, enginar ve havucun faydalarından bahsedilen serinin ikinci bölümünde kabak, kereviz, lahana ve patatesten bahsedeceğiz. Özellikle mutfağımızdan hiç eksik olmayan patatesin, bilinenin aksine bol faydasının bulunduğunu görünce siz de şaşıracaksınız ve eminiz ki daha çok patates tüketeceksiniz.

Biber, domates, kabak ve salatalığın aslında meyve olduğu ancak çoğunluk tarafından sebze sanıldığı için bu meyveleri de yazımıza kattığımız uyarısını daha önce yapmıştık; tekrar hatırlatalım. Şimdiden afiyet olsun.

Kabak: Sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisi için mucizevî bir besindir. Böbrek ve mesanedeki ağrıları azaltır, iltihaplanmayı giderir. Şişkinliği alır. Mide ve bağırsaklardaki durgunluğu giderir. Ödem sökücüdür. Kabızlığa iyi gelir. Prostat hastalıklarının özellikle de prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olur. Hemoroide iyi gelir, acıyı azaltır. Bunların yanı sıra yüksek tansiyona iyi gelen kabak şekeri de düşürür. Akciğerleri yumuşatır ve öksürüğü geçirir. Yumurta ve spermlerin sağlıklı kalmasını sağlayan kabak doğurganlığı artırır. Ayrıca kabak cinsel gücü de artırır.

Kereviz: Bir nevi antidepresandır. Stresi azaltır, sinirleri sakinleştirir ve yorgunluğu giderir. Karaciğer hastalıklarına; özellikle sarılığa iyi gelir. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür, şekeri dengeler. Böbreklerdeki kumu dökmeye ve taşları düşürmeye yardımcı olur. Romatizmaya ve gut hastalığına iyi gelir. İç salgı bezlerinin, özellikle de böbreküstü bezlerinin çalışmasına yardımcı olur; böbreküstü bezi kanserinin giderilmesinde ya da önlenmesinde önemli bir rol oynar. İştah açar, mide küskünlüğünü giderir. İyi bir ödem ve gaz sökücüdür. Ağız kokusunu ve öksürüğü yok eder. Kanı temizler. Hücre yapısının yenilenmesini ve korunmasını sağlayan kereviz bu sayede cildi tazeler, cilde parlaklık verir ve sivilceleri azaltır. Unutkanlığı azaltan kereviz Alzheimer hastalarına tavsiye edilen bir gıdadır. Ayrıca kereviz çok etkili bir afrodizyaktır.

Lahana: Lahananın en önemli özelliği çok güçlü bir kanser düşmanı olmasıdır. Özellikle meme, rahim ve bağırsak kanserine karşı mükemmel bir koruyucudur. Kansızlığa iyi gelir. Ayrıca lahananın antiseptik özelliği de vardır; vücutta bulunan mikropları öldürür. Dolayısıyla mikrobik hastalıkların iyileşmesinde rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Solunum yolu hastalıklarına da iyi gelen lahana, öksürüğü keser, astımlılara iyi gelir ve balgam söker. Lahananın sindirim sistemine olan etkisi de bilinen bir gerçek. Lahana kabızlığa iyi gelir ve ödem söker. Özellikle çiğ yenen lahana, ülser gibi kanamalı mide hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir. Yalnızca lahanada bulunan U vitamini mide ve bağırsakların iç yüzeyini korur. Şekeri düşürür. Romatizma ve siyatik ağrılarını azaltır. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını geçirir. Yaşlanmayı geciktirir. Kalp ve damar hastalıklarını önler, kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca lahana erkekler için harika bir afrodizyaktır ve erkeğin cinsel gücünün artmasında etkilidir.

Patates: Patatesin içindeki tüm faydalı maddeler tam olarak kabuğun altında bulunduğu için patatesin ya çok iyi temizlenip kabuklarıyla birlikte tüketilmesi ya da pişirdikten sonra kabuklarının soyulması önerilir. Patates kızartma yapılmadığı sürece zayıflamak için diyet yapanlara harika bir besin kaynağıdır. Bilinenin aksine patatesin sadece %20’sinde karbonhidrat bulunur. Eğer pişirilmeden önce bir süre suda bekletilirse nişastasını suya bırakacağından bu karbonhidrat oranı daha da düşecektir. Sindirim sisteminin en iyi dostu olan patates, sindirimi kolaylaştırır, şişkinliği giderir. Kabızlığı önler veya giderir. Bağırsak ve böbrekleri temizler Patateste bulunan C vitamini günlük ihtiyacımız olan C vitamininin 3’te 1’ini karşılar ve dolayısıyla vücuda bolca enerji verir. Kansere karşı harika bir ilaçtır. Kanı temizler. Ayrıca her gün düzenli tüketilen patates, vücudu zinde tutar, yorgunluğu giderir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER