9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Şifa Niyetine: Sebzeler (1)

127098_galeri_1Her gün yediğimiz şeylerin vücudumuza nasıl etki ettiklerini biliyor muyuz? Yediğimiz her yemeğin içinde ya da yanında tükettiğimiz sebzelerin faydalarını bu yazı dizisiyle öğrenebiliriz. Doğal ilaçların kimyasallardan daha etkili ve sağlıklı olduğunu unutmamak gerek. Özelliklerini daha önce bilmediğiniz sebzeler belki de şu anda vücudunuzdaki mevcut sorunların ilacı olabilir. Dolayısıyla bu seriyi dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Aslında birer meyve olsalar da çoğunluk tarafından sebze sanıldıklarından dolayı domates, biber, salatalık ve kabağın özelliklerini de sebzelerin arasında vermeyi uygun buluyoruz. Afiyet bal şeker olsun.

Biber: Özellikle romatizmaya iyi gelir. Kanı pıhtılaştırır ve böylece kanamaları azaltır. İştah açar, mideyi kuvvetlendirir ve mide küsmesini giderir. Hazmı kolaylaştırır. Acı olanları nefes yollarını açar. Bronşit, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara birebirdir. Akciğerleri temizler ve balgam söker, böylece kişinin daha rahat nefes almasını ve ferahlamasını sağlar. Damarları yumuşatır ve kalp-damar hastalıklarına iyi gelir. İltihaplanmalar için antibiyotik kadar etkilidir. Özellikle eklem, diş ve dişeti iltihaplanmalarını giderir. Ayrıca biber erkekler için oldukça etkili bir afrodizyaktır.

Domates: Yüzyıllarca zehirli diye yenmeyen domates aslında mucizevî etkilere sahiptir. Domatesin, özellikle sindirim ve boşaltım sistemleri üzerindeki etkisi paha biçilmezdir. Sindirim sistemine çok faydalı olan domates kabuklarıyla ve çekirdekleriyle yendiğinde kabızlığı giderir, mide, böbrek ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Böbrek taşı olanlar bolca tüketirse taşların kısa zamanda düşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda etkili bir ödem sökücüdür. Vücuttaki üre miktarının azaltır ve zararlı maddeleri dışarı atmada kolaylık sağlar. Özellikle prostat kanserinin önlenmesi, şayet kanser varsa iyileşmesinde çok etkilidir. Kanı temizler. Damarları yumuşatır ve kalp/damar hastalıklarını önler. Karaciğer hastalıkları için harika bir ilaçtır.

Enginar: Karaciğer dostu enginar böbrek ve bağırsaklar için de vazgeçilmezdir. Enginar karaciğer hastalıklarının hızlı iyileşmesini sağladığı gibi böbreklerdeki taşın düşürülmesini ya da kumun dökülmesini sağlar. Sindirimi kolaylaştırır. Harika bir ödem sökücüdür. Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemede ya da iyileştirmede büyük rol oynar. Sarılık hastalığını iyileştirir. Kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler. Enginar hücrelerin korunmasına yardımcı olduğu için cilde tazelik verir, yaşlanmayı geciktirir. Damar sertliği ve damar tıkanıklığını giderir ve dolayısıyla kalp/damar hastalıklarına iyi gelir. Bedeni dinçleştirir, yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Ayrıca enginar ishali durdurur ve kötü ter kokusunu da giderir.

Havuç: Gözlere iyi gelmesi gibi çok bilinen özelliklerinin yanı sıra havucun bilinmeyen birçok faydası daha vardır. Kanamalı sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelen havuç, ödem ve gaz sökücüdür. Bağırsak parazitlerini dökmeye ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. İshali giderir. Kolesterolü düşürür ve kanı temizler. Cilt hastalıklarını; özellikle cilt kanserini önler ve eğer hastalık varsa geçirir. Solunum yolu hastalıkları için de önerilen havuç cilt kanserinin yanı sıra akciğer kanserinin önlenmesi ya da giderilmesi için de harika bir ilaçtır. Astım ve bronşit, gut hastalığı ve romatizma gibi hastalıkları giderir. Kansızlık için bire birdir. Karaciğerin kendi kendini tamir etmesine yardımcı olan havuç ayrıca kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir, damar sertliğini ortadan kaldırır. Ayrıca havuç bedendeki yorgunluğu alıp vücudu kuvvetlendirdiği gibi cinsel gücü de artırır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER