10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Sıcak Duş Erkeklerde Kısırlığa Yol Açıyor

img-45484340-640x300Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde, sorunun %40 gibi yüksek bir oranla erkekten kaynaklanmış olması, araştırmacıları harekete geçirdi. Erkek kısırlığı üzerine yapılan araştırmalar ve çalışmalar bitmiyor. Her geçen gün bu çalışmalara bir yenisi ekleniyor. Erkek kısırlığının kaynakları bir bir bulunup kamuoyu ile paylaşılıyor.

Erkek kısırlığının bir çok sebepten kaynaklı olduğu ortaya çıkarıldı. Bunlara kısaca değinecek olursak; yeterli sperme sahip olunmaması ya da sıfır sperm, çocukken geçirilen ateşli hastalıklar, sertleşme sorunu yaşayarak yeterli cinsel birleşme yapılamaması, radyasyona maruz kalmış olmak, fırın..vs çok sıcak ortamlarda çalışıyor olmak, sigara, alkol, uyuşturucu, varikosel, testislerin karın içinde olması, kullanılan ilaçlara bağlı sebepler, hormonal etkenler, inmemiş testis durumu…

Bu çalışmalara bir yenisi eklendi. Bilim adamları son yapmış oldukları araştırma neticesinde sıcak duşun erkeklerde kısırlığa sebep olduğunu ortaya çıkardılar. Yani sıcak su, erkeklerde önemli oranda sperm azalmasına yol açıyormuş. Böylece, erkek kısırlık sebepleri arasına yeni bir sebep daha katılmış oldu.

Araştırma ABD’li Bilim adamlarına ait. San Francisco’da 3 yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre, sıcak su dolu küvette veya sıcak duşta haftada 30 dakikadan fazla zaman geçiren erkeklerin sperm sayısı büyük ölçüde azalıyor. Bu nedenle sıcak su, erkek üretkenliği için gerçek bir risk faktörü oluşturuyor.

Bilim adamlarınca yapılan açıklamaya göre; Sıcak su ile duş keyfinden vazgeçen erkeklerde sperm sayısı 3-6 ay içinde yeniden normale dönebiliyor. Ancak bilimadamlarının açıklamalarına göre, bu düzelme sadece erkeklerin yüzde 45’inde gözlemleniyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER